31.01.2023

Podsumowanie 2022 roku

Podsumowanie 2022 roku

Nawet nie wiemy, kiedy minął nam styczeń. To może oznaczać tylko jedno: nie próżnujemy i intensywnie pracujemy nad spodziewanymi i zupełnie nowymi projektami, które zamierzamy zrealizować w 2023 roku. Niemniej warto zrobić krok wstecz i podsumować poprzednie 12 miesięcy, ucieszyć się sukcesami i wyciągnąć wnioski z popełnionych błędów. Przed Wami 2022 rok w pigułce.

Styczeń

Rok zaczęliśmy od podsumowań i planów. Całym zespołem Fundacji pojechaliśmy do Gorlic, gdzie opracowaliśmy szczegółową strategię na najbliższe lata, zarysowaliśmy kierunki rozwoju w dalszej perspektywie, a przede wszystkim mieliśmy czas na rozmowy, dyskusje, planszówki i bycie ze sobą. Spędziliśmy czas i miło i owocnie, by z naładowanymi bateriami i krótkim pobycie w Krakowie udać się na kolejny wyjazd.

Do Hajstry w Hucie Polańskiej zaprosiliśmy Przyjaciół Fundacji na Słuchowisko, gdzie zasypani śniegiem, odcięci od świata i internetu mieliśmy wreszcie okazję pobyć przynajmniej niektórymi z Was, którzy to fundacyjne środowisko tworzycie. Weekend minął nam na muzykowaniu, dyskusjach o kulturze i sztuce, spacerach, wspólnej modlitwie i – co dla nas najcenniejsze – godzinach rozmów, dzięki którym my znamy lepiej Was, a Wy znacie lepiej nas i Fundację.

Luty

Luty zaczęliśmy od poszukiwań Jadzi, tylko jeszcze wtedy tego nie wiedzieliśmy i nazywaliśmy ją „osobą odpowiedzialną za sklep Zachwyceni.online”.
Weszliśmy także w kluczową fazę realizacji jednego z ważniejszych naszych wydawniczych projektów – uruchomiliśmy zbiórkę crowdfundingową na publikację książki Zrozumieć muzykę Rogera Scrutona. Dziś już wiemy, że to był Wasz ogromny sukces, a po ten i wszystkie inne nasze produkty zapraszamy zawsze do naszego sklepu.

Luty był bardzo ważnym miesiącem dla Justyny: najpierw świętowaliśmy pierwszą rocznicę Festiwalu Społecznego, dzięki któremu mamy nadzieję uniezależnić festiwale Musica Divina i Rezonanse od publicznego finansowania. Śmiało możemy powiedzieć, że Justyna jest matką chrzestną tego projektu i dzięki jej zaangażowaniu tak wielu Patronów gromadzi się wokół tych wspaniałych muzycznych wydarzeń.

Tuż przed końcem lutego, po zdanym egzaminie, Justyna została certyfikowanym kierownikiem projektów w metodyce PRINCE2. Od tego momentu organizacja festiwali wchodzi na zupełnie nowy poziom.

Marzec

Marzec wszystkim nam mija w cieniu wojny na Ukrainie. Wszyscy z niepokojem śledzimy wiadomości i angażujemy się w pomoc uchodźcom przybywającym do naszego kraju. Fundacja nie działa wiele „na zewnątrz”, mamy świadomość, że Wasze myśli i uwaga są w tym momencie gdzie indziej. Dlatego zaskaują nas wyniki trwającej zbiórki na wydanie Zrozumieć muzykę. Wasza hojność nas zdumiewa i mobilizuje do dalszej pracy.

Nie zapominamy też o osobach, które poświęcają Fundacji swój cenny czas i umiejętności. Krzysztof zaprosił wolontariuszy na wyjazd do Katowic, gdzie zwiedzili Muzeum Organów Śląskich, po którym oprowadził ich profesor Julian Gembalski, pomysłodawca i gospodarz tego niezwykłego miejsca. Wieczór spędzili na koncercie w przepięknej sali NOSPR. Camerata Silesia pod dyrekcją Anny Szostak wykonała Requiem Jona Ruttera.

Kwiecień

Wiele wskazywało na to, że w 2022 roku, oprócz kolejnej książki Rogera Scrutona, udało nam się zrealizować kolejne marzenie, o którego realizację walczyliśmy długo. Na początku kwietnia wyruszyliśmy do Tallina, gdzie zrealizowailśmy nagrania materiału na płytę Nutu laulud zespołu Linnamuusikud. Po godzinach spędzonych na pracy, oczarowani muzyką, poznawaliśmy Tallin i gromadziliśmy wspomnienia pod troskliwą opieką zespołu, na czele z naszymi estońskimi przyjaciółmi Sławką i Mariusem Petersonami oraz Taivo Niitvagim.
Płyta jest dostępna w naszym sklepie, a już niedługo zorganizujemy premierę filmu krótkometrażowego Taivo, który również jest owocem tego wyjazdu.

Zawsze staramy się razem z Wami przeżyć ostatnie dni Wielkiego Postu, przeżyć je na wspólnej modlitwie i kontemplacji, by jak najlepiej wejść w obchody Świętego Triduum Paschalnego. W projekcie Convertere ad Dominum dzieliliśmy się z Wami nagraniami Lamentacji z Ciemnych Jutrzni w wykonaniu wybitnego kantora, śp. Roberta Pożarskiego. Aleksandra Samołyk, malarka i graficzka, wybrała i opatrzyła swoim komentarzem dzieła sztuki, odpowiadające kolejnym śpiewanym fragmentom.

Pod koniec kwietnia wreszcie oficjalnie przedstawiamy Jadzię, która tak naprawdę dołączyła do zespołu kilka tygodni wcześniej. Dziś nie wyobrażamy sobie bez niej ani Fundacji ani tym bardziej sklepu Zachwyceni.online. Zajrzyjcie tam koniecznie i zobaczcie jak wiele zmieniło się odkąd mamy Jadzię na pokładzie.

Maj

W maju intensywnie pracujemy już nad festiwalami Musica Divina i Rezonanse. To jest czas, kiedy nasze plany spotykają się z rzeczywistością: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało wyniki programów, w których ubiegaliśmy się o dofinansowanie. Rezultat? Słodko-gorzki. Za mało by żyć, za dużo by umrzeć 🙂

Tym bardziej doceniliśmy naszych wspaniałych Przyjaciół Zachwyconych i Patronów, z którymi (po raz pierwszy w historii) spotkaliśmy się przy pięknej muzyce (nie mogło być inaczej) i dobrym jedzeniu. Wspaniale było poznać tych, którym zawdzięczamy tak wiele. Zobacz relację ze spotkania.

W maju również dokonało się przekształcenie Rady Programowej w Ambasadorów Fundacji. Zmiana dla wielu z Was niewielka, może nawet niezauważalna, a dość znacząca w naszej pracy, a przede wszystkim komunikacji i promocji naszych działań i projektów. Więcej przeczytacie w tym wpisie:

I kolejne wydarzenie, którego efekty są niezwykle ważne dla codziennego działania Fundacji i (niestety) w ogóle niezauważalne na zewnątrz. Po latach niekoniecznie dobrych doświadczeń z księgowością, Marta przywdziała (niewidzialną) pelerynę superbohatera (superbohaterki dla zwolenników feminatywów) i postanawia wziąć te obowiązki na siebie. Rozpoczyna dwustopniowy kurs, który zakończy państwowym egzaminem. Jesteśmy dumnii ale jednocześnie czujemy ulgę, że nie padło na żadnego i żadną z nas.

Czerwiec

Pomiędzy aktualizowaniem strony internetowej Musica Divina, wizytami w radio, dopinaniem hoteli, lotów, obsługi koncertów i setką innych działań związanych z organizacją festiwalu, wpadają ostatnie wpłaty na naszą zbiórką crowdfundingową. Do końca czerwca udało nam się zebrać całą kwotę (a nawet nieco więcej) potrzebną na wydanie Zrozumieć muzykę. O naszym sukcesie napisał Łukasz:

Lipiec

Niewiele pamiętamy z tego, co działo się w lipcu. Na szczęście z pomocą przychodzą nam media społecznościowe i oto mamy przed sobą pasmo sukcesów (tych gorszych momentów nie uwieczniliśmy na FB widocznie).
4 lipca uruchomiliśmy przedsprzedaż płyty Mateusza Kowalskiego Antologia Lyra viol. Śmiało możemy powiedzieć, że pod kątem repertuaru, ten krążek to prawdziwy unikat, o czym zapewne wiecie z wielu recenzji prasowych i licznych audycji radiowych, do których Mateusz jest wciąż zapraszany. Jesteśmy dumni z takiego Ambasadora i gratulujemy sukcesu.

15 lipca opublikowaliśmy filmową zapowiedź płyty Nutu laulud i festiwalu Musica Divina jednocześnie. A kilka dni później uruchomiliśmy stronę internetową linnamuusikud.pl, gdzie znajdziecie dużo informacji o projekcie, teksty utworów i obszerną fotorelację z realizacji płyty w Tallinie.

A 28 lipca do biura Fundacji przyjeżdżają świeżutkie, nowiutkie, pięknie zielone książki Zrozumieć muzykę sir Rogera Scrutona, a w nich wstęp napisany przez samego Antoniego Liberę.

Sierpień

Wydawałoby się, że w fundacyjnych kalendarzach nie ma takiego miesiąca, jak sierpień – jest po prostu Musica Divina. Festiwal oczywiście się odbył, o czym doskonale wiecie, bo kościoły, w których gościły się koncerty, były wypełnione Wami, naszą niezawodną publicznością. W naszych Aktualnościach festiwal został podsumowany z różnych perspektyw, zatem zapraszamy do zapoznania się, bądź odświeżenia pamięci.

Nie cały zespół Fundacji był w festiwalowe wydarzenia zaangażowany. Kiedy nasza uwaga skoncentrowana była na artystach, koncertach itp., Ania została mamą, a świat (oprócz wyjątkowej muzyki) zachwycił się małą Alicją.

Wrzesień

Wrzesień to taki dziwny miesiąc, kiedy z jednej strony podsumowujemy Musica Divina i wchodzimy w lekkie rozprężenie, a z drugiej czujemy już presję zbliżającego się Festiwalu Rezonanse. Na dowód tego, że jednak nie próżnujemy i robimy wszystko by druga odsłona tego wydarzenia wróciła na Podkarpacie z sukcesem, publikujemy spot i program koncertów.

Ostatni dzień września to pierwszy dzień drugiej odsłony Festiwalu Rezonanse. Pogoda była fatalna, ale ani artyści, ani publiczność nas nie zawiedli.

Październik

1 października zastał nas w Tyrawie Solnej w połowie Festiwalu. Po powrocie do Krakowa czas spędziliśmy trochę na odpoczynku, trochę na podsumowaniach i raporcie doświadczeń.

Wyszliśmy też trochę ze swojej „bańki” angażując się w zaprojektowanie i wydanie publikacji Kaja Danczowska: In the world of International Competitions, będącej przetłumaczonym na język angielski fragmentem książki Kaja. Biografia Kai Danczowskiej autorstwa Katarzyny Marczak. Publikacja powstała dzięki współpracy Akademii Muzycznej w Krakowie, Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego (organizatora Konkursu) i Fundacji inCanto. Patronat nad nią objął również Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Więcej o tym, jak zostaliśmy partnerem prestiżowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego pisaliśmy tutaj:

To jest dobry moment, by sprawdzić, co u naszej superbohaterki. W październiku Marta odebrała certyfikat potwierdzający zaliczenie pierwszego stopnia kursu z księgowości z wynikiem 100/100 pkt! Tego nie da się skomentować bez popadania w truizm, więc zobaczymy się w listopadzie.

Listopad

Wydawać by się mogło, że listopadzie niewiele się dzieje. Nic bardziej mylnego:
Krzysztof dba o naszych wolontariuszy, więc zaprosił ich na koncert do Filharmonii Krakowskiej na recital Wojciecha Niedziółki, najlepszego Polaka na Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego.
Justyna rozpoczęła studia podyplomowe z public relations.
Świętujemy piąte (!) urodziny Fundacji, skromnie i we własnym gronie, ale za to w zupełnie nowym biurze! Nasi wspaniali przyjaciele z Gdańska po raz kolejny obdarzyli nas ogromnym zaufaniem i udostępnili nam przepiękne mieszkanie, w którym będziemy mogli rozwinąć skrzydła i zrealizować projekty, które do tej pory pozostawały w strefie marzeń. Jesteśmy pełni wdzięczności i oddychamy z ulgą, ponieważ takie biuro, to nie tylko nowe możliwości ale też duża stabilizacja.
Zatem za nami kolejna akcja-przeprowadzka na niebagatelną skalę (pamiętajmy, że wraz z biurem przeprowadza się też sklep). Dziękujemy wszystkim naszym Przyjaciołom i Wolontariuszom, którzy nam w tym niełatwym logistycznie przedsięwzięciu wsparli, poświęcili nam czas, siłę mięśni, czy udostępnili samochód.

Na stronie festiwalrezonanse.pl także spore zmiany: pojawiła się zakładka Rezonanse Online, gdzie znajdziecie wszystko to, co udało nam się z tego festiwalu utrwalić: nagrania koncertów, reportaż radiowy, wywiady z artystami, relacje filmowe i galerie zdjęć. Za darmo.

Grudzień

Na koniec roku w naszym sklepie Zachwyceni.online padły wszystkie rekordy. Wasze zainteresowanie naszymi produktami przerosło nasze oczekiwania. Jadzia nie nadążała z pakowaniem i chyba od dawna Poczta Polska nie miała do doręczenia tylu kartek ze świątecznymi życzeniami.

Kolejnym niezwykle miłym zaskoczeniem dla nas był fakt, że wydana przez nas książka Muzyka jest ważna Rogera Scrutona została bohaterką audycji Kalambury z partytury, którą na antenie radiowej dwójki prowadzi Krzysztof Herdzin. Zdecydowanie warto posłuchać:

Ostatnią rzeczą z 2022 roku, którą chcemy wspomnieć coś, co roboczo nazywamy „wielką akcją fundraisingową”. A wszystko zaczęło się od długów. Niby nie ma się czym chwalić: z wielu niezależnych od nas przyczyn koszty festiwali przekroczyły zgromadzone przez nas środki i została nam spora dziura budżetowa, którą trzeba było zapełnić do końca roku. Poprzez newsletter i media społecznościowe zwróciliśmy się o pomoc do Was i – po raz kolejny – Wasza hojność okazała się ogromna. Cała ta (dramatyczna) historia jest opisana w naszych Aktualnościach.

Zgodnie, całym zespołem Fundacji, możemy przyznać, że to był bardzo dobry i pełen sukcesów rok. Uczymy się na błędach i wyciągamy wnioski. Wszystko to, o czym napisaliśmy powyżej, nie byłoby możliwe bez Was, naszych Przyjaciół, Darczyńców, Zachwyconych i Patronów, Wolontariuszy i Ambasadorów. Zatem dziękujemy Wam ogromnie, że tworzycie z nami Fundację inCanto. Jesteśmy podekscytowani tym, co przyniesie 2023 rok, mamy nadzieję, że spędzicie go z nami.

Podziel się naszymi informacjami