12.12.2022

Co dzisiaj jest sztuką?

Co dzisiaj jest sztuką?

(…) współcześnie z reguły ze sztuką wysoką, w opinii większości autorytetów, łączy się tylko muzyka poważna: choćby pusta jak wydmuszka, z gigantycznym przerostem formy nad treścią, często niemiłosiernie odpychająca odbiorcę swoimi współczesnymi eksperymentami, przy wielu utworach jazzowych czy rockowych okazuje się banalna i mdła.

Taką diagnozę stawia Krzysztof Herdzin w swojej autorskiej audycji Kalambury z partytury emitowanej na antenie radiowej dwójki. W odcinku wyemitowanym w sobotę, 3 grudnia 2022 r. Co dzisiaj jest sztuką? Roger Scruton o muzyce i kulturze, prowadzący zadaje pytania o współczesną sztukę i kulturę: Czy wszystkie działania współczesnych artystów zasługują na miano wysokiej sztuki? Co w naszych czasach jest prawdziwą sztuką? Według jakich kryteriów i czy w ogóle porównywać wartość utworów, które wywodzą się z zupełnie różnych koncepcji, różnych wyobrażeń i w założeniu kompozytorów służą zupełnie innym celom?

Tego typu dylematy towarzyszą również naszej pracy w Fundacji, podczas organizacji koncertów, spotkań, w planach i realizacjach wydawniczych, w dyskusjach z tymi, z którymi się spotykamy. Dlatego serdecznie zachęcamy do wysłuchania wspomnianej audycji, w której – obok myśli Scrutona – towarzyszy słuchaczom muzyka m.in. Wojciecha Kilara, Pawła Łukaszewskiego, Ennio Morricone, ale także np. Stockhausena.

Krzysztof Herdzin opiera swoje rozważania na myśli sir Rogera Scrutona zawartej m.in. w książce Muzyka jest ważna, którą wspólnymi siłami wydaliśmy dwa lata temu. W tym roku, dzięki ogromnemu sukcesowi zbiórki internetowej, ukazała się kolejna pozycja autorstwa tego brytyjskiego filozofa – Zrozumieć muzykę. A na zbliżające się święta Bożego Narodzenia przygotowaliśmy edycję kolekcjonerską obu tytułów w eleganckiej obwolucie ze złotym tłoczeniem. Książki zarówno w zestawie, jak i osobno, wyśmienicie sprawdzą się jako prezent dla każdego, komu bliskie są tematy muzyki i sztuki w ogóle, nie tylko tej współczesnej. Warto je mieć również w swojej biblioteczce.

Muzyka jest ważna, Zrozumieć muzykę

WYDANIE KOLEKCJONERSKIE

Roger Scruton

zamawiam w sklepie Zachwyceni.online

Muzyka jest ważna

ROGER SCRUTON

zamawiam w sklepie Zachwyceni.online

Zrozumieć muzykę

ROGER SCRUTON

zamawiam w sklepie Zachwyceni.online

KRZYSZTOF HERDZIN – pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent płytowy, multiinstrumentalista, doktor sztuk muzycznych – ukończył Akademię Muzyczną w klasie fortepianu K. Popowej-Zydroń (dyplom 1993). Jako jeden z bardzo nielicznych z sukcesem łączy działalność na polu muzyki klasycznej i jazzowej, filmowej, a także pop. Niewielu artystów w Polsce może poszczycić się tak imponującym dorobkiem. Krzysztof Herdzin jest osobą, bez której trudno sobie wyobrazić współczesny, polski rynek muzyczny. Na swoim koncie ma nagranych ponad 200 płyt, 16 Złotych Płyt dla Aranżera, 4 Platynowe, Nagrodę Fryderyka, Nagrodę PR III „Mateusz”, Srebrny Medal „Gloria Artis”.

Podziel się naszymi informacjami