Misja Fundacji inCanto
Główną przestrzenią działalności Fundacji inCanto jest muzyka – szczególnie
dawna i współczesna
muzyka sakralna.
Interesuje nas poszukiwanie i stwarzanie warunków doświadczania sacrum w sztuce.
Zobacz film Toska, który w alegoryczny sposób opowiada o naszej misji.
spotkanie
Tworzymy intelektualne i emocjonalne podstawy dla takiego przeżywania kontaktu ze sztuką, który prowadzi do głębokiego spotkania.
Spotkanie to rozumiemy wielowymiarowo. W szczególności jako: zetknięcie człowieka z wytworem geniuszu artysty, człowieka z Absolutem, człowieka z sobą samym i wreszcie ludzi między sobą.
ponadczasowe wartości
Jesteśmy przekonani, że z tak rozumianego spotkania płynąć może wieloraka korzyść – duchowa, intelektualna i społeczna.
Tworzenie miejsca odpoczynku i skupienia na tym, co ponadczasowe, traktujemy jako kluczowy element naszej misji.
porozumienie
Szukanie porozumienia ponad bieżącymi napięciami, narracjami, a także pustymi i pozbawionymi podstaw sporami, postrzegamy jako wymierny i konkretny efekt naszej pracy.
Jak działamy?
DWA NAJWAŻNIEJSZE PROJEKTY
Musica Divina
Tak zarysowana misja stanowi trudne wyzwanie, szczególnie w świecie, który przestaje interesować się kulturą i odrzuca treści stawiające odbiorcy wymagania. Dlatego swoje cele realizujemy nieszablonowo – głównie poprzez festiwal Musica Divina – cykl bezpłatnych koncertów muzyki sakralnej na najwyższym poziomie wykonawczym i organizacyjnym. Festiwal odbywa się w pięknych krakowskich kościołach, od 2021 roku jest współfinansowany oddolnie przez publiczność, dzięki czemu może coraz śmielej pełnić swoją rolę popularyzatorską.
Rezonanse
Nasze działania realizujemy także poza Krakowem, poprzez festiwal Rezonanse odbywający się w świątyniach leżących na Podkarpackim Szlaku Architektury Drewnianej.
Rezonanse to festiwal, który powstał po to, by te wyjątkowe zabytki naszej unikalnej, rodzimej architektury znów napełnić życiem i brzmieniem – by „rezonowały” dźwiękiem muzyki oraz swoim własnym pięknem, które chcemy wraz z festiwalową publicznością z roku na rok poznawać bliżej.
Roger Scruton
Staramy się również propagować muzyczny dorobek zmarłego w 2020 r. sir Rogera Scrutona. Dzięki zaangażowaniu społecznemu wydaliśmy nowy zbiór jego esejów Muzyka jest ważna oraz książkę Zrozumieć muzykę.
Nasze ideały
co nas motywuje?
Wspólnym mianownikiem, którego niestrudzenie chcemy poszukiwać w naszych projektach, jest definicja piękna, które, jak wierzymy, jest wartością obiektywną, stopniowalną i możliwą do rozumowego rozpoznania. W doświadczaniu piękna najbardziej interesuje nas fenomen zachwytu – jako emocjonalnego poruszenia, które ma potencjał wywołania trwałej przemiany wewnętrznej. Sama nazwa Fundacji (incanto –zachwyt, oczarowanie, canto – śpiew), odnosi się do tego mechanizmu, a jego konkretnym tworzywem jest dla nas muzyka.
Naszą pasją jest muzyczna spuścizna europejskiego chrześcijaństwa – chcemy ją upowszechniać, a często nawet wydobywać z niebytu, poprzez koncerty, nagrania i publikacje. Jako katolicy dostrzegamy w tych działaniach wyraz naszej odpowiedzialności za Kościół, jednak swoje projekty adresujemy nie tylko do wierzących, ale do wszystkich, którym bliska jest troska o sztukę wysoką i którzy dostrzegają jej istotną rolę w życiu człowieka. Ważnym wyznacznikiem formuły organizowanych przez nas wydarzeń jest chrześcijańska Tradycja – rozumiana jako zbiór prawd wiary, rytuałów oraz materialne dziedzictwo sztuki sakralnej. Staramy się o niej opowiadać w sposób kompetentny i krytyczny, postrzegając ją jako przestrzeń domagającą się nieustannego ożywiania i ponownego odczytywania.