03.01.2022

Podsumowanie 2021 roku – część I

Podsumowanie 2021 roku – część I

Przełom roku w Fundacji nie jest czasem stawiania sobie nowych celów. Z uwagi na charakter naszych największych projektów (jak festiwale Musica Divina i Rezonanse), ich złożoność oraz kalendarz grantów, z których staramy się te wydarzenia finansować, największe plany inCanto rodzą się u schyłku lata. Niemniej początek stycznia to dobry moment na podsumowanie naszych działań, zwłaszcza tych słabiej widocznych, czy mniej okazałych, a wprost wynikających z naszej misji. Także dzięki takim mniejszym projektom budujemy środowisko osób wrażliwych na piękno i biorących odpowiedzialność za wartościową sztukę sakralną. Zapraszamy więc do bardzo skondensowanego przeglądu naszej pracy w 2021 roku, który dla nas jest przede wszystkim powodem do dumy i radości, ale również inspiracją do kolejnych działań i motywatorem na chwile zwątpienia.

Styczeń

Styczeń w pewnym sensie otwiera w Fundacji okres oczekiwania. Od złożenia najważniejszych wniosków o dofinansowanie wydarzeń na ten rok minął ponad miesiąc i – choć nie spodziewamy się rozstrzygnięć w najbliższych tygodniach – niecierpliwie przebieramy nogami. Na osłodę otrzymujemy i niezwłocznie publikujemy film-reportaż z Musica Divina: Traditio. Wracamy myślą do wspaniałej muzyki, niezwykłej atmosfery świątyń i pełnych ciepła spotkań, zarówno z artystami jak i z Wami – publicznością festiwalu.

Fundacja inCanto to nie tylko Musica Divina, zatem działamy dalej i rozpoczynamy realizację pomysłu, który kiełkował w nas już od dawna: rozpoczynamy pracę nad nowym sklepem internetowym: Zachwyceni.online.

Równolegle Łukasz przygotowuje wniosek w ramach Grantu Norweskiego, dziś już wiemy, że była to próba nieudana, niemniej jesteśmy bogatsi o doświadczenie i dobre kontakty.

Luty

W kolejny miesiąc weszliśmy z odświeżoną zakładką Wesprzyj na stronie internetowej Fundacji. Justyna, która dba o kontakt z Darczyńcami, zrobiła przedwiosenne porządki i zaprezentowała pełen wachlarz możliwości dla wszystkich, którym nasza działalność jest ważna i bliska oraz warta wsparcia finansowego.

Po kilku dniach wystartowaliśmy z pierwszą w historii Fundacji kampanią Jeden procent więcej piękna. Jako organizacja pożytku publicznego mogliśmy poprosić o wsparcie naszych działań odpisem 1% podatku dochodowego. W tym celu nagraliśmy spot z naszym udziałem, uruchomiliśmy stronę internetową, ale też zadbaliśmy o bezpośredni kontakt z Darczyńcami: dzięki gościnności księży zmartwychwstańców mogliśmy zaprezentować Fundację w kościele przy ul. Łobzowskiej w Krakowie i poprosić wiernych o dołączenie do akcji.

Kontynuując rozwój działań fundraisingowych, uruchomiliśmy konto w serwisie Patronite, gdzie można regularnie wspierać nasz flagowy projekt, festiwal Musica Divina. Tym krokiem rozpoczynamy też dyskusję o idei festiwalu społecznego, o której więcej informacji znajdziesz TUTAJ.

W lutym rozpoczął się okres Wielkiego Postu, a naszą propozycją na ten czas był projekt Musica Divina Bis, czyli festiwal online. W kolejne niedziele mieliście szansę posłuchać sześciu koncertów zarejestrowanych w najwyższej jakości audio podczas Musica Divina 2019 i 2020. Nagrania te wciąż są dostępne w serwisie YouTube.

Marzec

Marzec 2021 obfitował w wydarzenia, część z nich śledziliście na naszej stronie internetowej i mediach społecznościowych, część dotyczyła spraw wewnętrznych Fundacji, niewidocznych dla Was, ale równie ważnych dla naszej działalności.

Kontynuowaliśmy akcję Jeden procent więcej piękna, w ramach której zawitaliśmy tym razem do kościoła Zmartwychwstania Pańskiego na Woli Duchackiej w Krakowie. Trwa Wielki Post, a z nim festiwal Musica Divina Bis. Z myślą o Wielkanocy wzbogaciliśmy ofertę naszego sklepu o kolejne wzory kartek okolicznościowych, a jako zespół Fundacji wypisujemy i wysyłamy życzenia naszym Przyjaciołom, Darczyńcom i Partnerom.

Kluczowym wydarzeniem w marcu był weekend, który jako zespół Fundacji spędziliśmy w Obroczy. Daliśmy sobie czas na jeszcze lepsze poznanie się, długie rozmowy o naszych sukcesach i słabościach. Szukaliśmy swoich mocnych stron i miejsc, w których możemy coś poprawić. Dyskutowaliśmy, jakie kierunki rozwijać, z czego zrezygnować, co odłożyć na później. Sensem tego wyjazdu były jednak planszówki. No i pstrąg.

Wielotygodniowa praca w izolacji z powodu pandemii obnażyła słabe punkty komunikacji prowadzonej wyłącznie poprzez internet. W ciągu trzech lat od założenia Fundacji zespół powiększał się, a zakres naszych działań bardzo się rozwinął; to popchnęło nas do małej wewnętrznej reformy, z uwzględnieniem naszych indywidualnych kompetencji i możliwości. I w ten sposób Ania wzięła pełną odpowiedzialność za sklep, a do zespołu dołączył Krzysztof, jako koordynator wolontariuszy.

Po powrocie czekało na nas przykre zadanie – wyprowadzka z biura na Kujawskiej. Pandemiczne obostrzenia uniemożliwiły nam organizację spotkań i koncertów w naszej (przestronnej) siedzibie, a finanse Fundacji i zdrowy rozsądek nie pozwoliły na utrzymywanie tak dużego lokalu na próżno. Zatem pakujemy biuro i sklep i rozglądamy się za kątem do pracy.

I tak dobrnęliśmy do końca Wielkiego Postu, który zamknęliśmy projektem Ku wielkiemu pocieszeniu – przygotowanie do Paschy z tradycyjnymi pieśniami pasyjnymi. Zarejestrowaliśmy utwory tradycyjne z repertuaru Wielkiego Tygodnia w wykonaniu Zuzanny Kozłowskiej (śpiew) i Marii Klich (lira korbowa). W ostatnim tygodniu przed Wielkanocą każdy subskrybent specjalnego newslettera codziennie otrzymywał nagranie jednej pieśni i towarzyszące jej rozważanie. Wszystkie utwory dostępne są w serwisie YouTube.

Kwiecień

4 kwietnia świętowaliśmy Wielkanoc, zatem pierwsze dni miesiąca spędziliśmy z pieśniami tradycyjnymi Ku wielkiemu pocieszeniu.
Zaraz po świętach Łukasz był gościem seminarium online Klubu Jagiellońskiego – Katowice. Spotkanie Piękno ma znaczenie I: muzyka dotyczyło samego pojęcia piękna, tematu sztuki wysokiej i jej kondycji dzisiaj, rozważań czy da się wskazać dobrą i złą muzykę, a to wszystko w oparciu o wydaną przez nas książkę Muzyka jest ważna sir Rogera Scrutona.

Pod koniec kwietnia Tomasz Samołyk na swoim kanale YouTube opublikował film Jak WYROBIĆ SOBIE GUST i… dlaczego Ministerstwo w tym nie pomaga?, którego gościem był Łukasz. Prawie dwie godziny Dobrej rozmowy o pięknie, o miejscu i roli sztuki wysokiej oraz jej finansowaniu. To ważne wydarzenie w kalendarzu Fundacji, ponieważ idea festiwalu społecznego „poszła w świat”, grono naszych Darczyńców i Patronów Musica Divina powiększyło się, wiele osób dowiedziało się o Fundacji i naszej działalności.

Maj

W maju przestaliśmy być bezdomni jako Fundacja i otworzyliśmy biuro przy ul. Lenartowicza 8/3 w Krakowie. W nowej przestrzeni doskonale prezentowało się też nasze najświeższe wydawnictwo: Pocieszycielka Strapionych. Projekt o tym samym tytule, na który złożyły się utwory maryjne Mariusza Kramarza w wykonaniu Cracow Baroque Consort, został zarejestrowany i opublikowany online w ramach programu Kultura w sieci w 2020 r. Teraz jest dostępny w dobrej jakości audio na nośniku CD i – oczywiście – do kupienia w naszym sklepie.

Także w maju urzeczywistniają się nasze plany zorganizowania nowego muzycznego przedsięwzięcia. Otrzymujemy dotację w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje na organizację Rezonansów, festiwalu muzyki sakralnej na podkarpackim Szlaku Architektury Drewnianej.

Czerwiec

Kolejny miesiąc, kolejne wydawnictwo: do płyty Pocieszycielka Strapionych dołączają partytury. Po raz pierwszy wydajemy nuty, a kolejne nagrania w serwisie YouTube wskazują, że dyrygenci i chóry po nie sięgają.

Dopiero w czerwcu dowiadujemy się, że MKDiN przyznało nam dotację na organizację Musica Divina: Iosquinus. Zatem łapiemy wiatr w żagle i pracujemy pełną parą, do sierpnia nie zostało wiele czasu. Nie zapominamy o Rezonansach, trwają ustalenia z artystami i partnerami wydarzenia, publikujemy też tymczasową stronę internetową, abyście wiedzieli, że warto sobie zarezerwować pewien jesienny weekend.

c.d.n.

Podziel się naszymi informacjami