05.01.2022

Podsumowanie 2021 roku – część II

Podsumowanie 2021 roku – część II

Lipiec

Publikujemy program Musica Divina: Iosquinus, wejściówki rozchodzą się jak ciepłe bułeczki, co dodaje nam energii, bo pracy dużo, a doba krótka. Oddychamy też nieco lżej, gdyż na organizację festiwalu dostaliśmy dotację od Miasta Kraków.

Finansowych sukcesów w tym miesiącu jest więcej – przekazaliście nam 6540 zł poprzez odpisy 1% podatku dochodowego.

Uruchamiamy (wreszcie) nowy sklep Zachwyceni.online i bardzo nieskromnie uważamy, że jest piękny, głównie ze względu na skrupulatnie wybrany i unikatowy asortyment, który wzbogacił się o nowe wzory kartek okolicznościowych, tym razem z okazji chrztu i ślubu.

Skoro działa sklep, to musimy zadbać o zapełnienie wirtualnych półek, dlatego zamawiamy dodruk Muzyka jest ważna sir Rogera Scrutona, ponieważ zostały nam ostatnie sztuki. Upojeni sukcesem, śmielej planujemy kolejne wydawnictwa.

Sierpień

Nadszedł miesiąc wyczekiwany najbardziej w całym roku, a wraz z nim nasz (i mamy nadzieję Wasz) ulubiony festiwal. W Krakowie pojawiają się pierwsi artyści, festiwalowa publikacja wyjeżdża z drukarni piękna, jak żadna inna wcześniej, a wejściówki na większość koncertów stają się towarem deficytowym. Musica Divina przenosi nas w inną rzeczywistość, po której oprowadza nas bohater tegorocznej odsłony, Josquin des Prez: doświadczamy muzyki, piękna, zachwytu, spoglądamy w twarze publiczności i odczytujemy niezwykłe emocje, bo i nam i im brakuje słów. Dzięki misternym dźwiękom, wybitnym wykonaniom i modlitewnej atmosferze świątyń i my, i słuchacze, i artyści porozumiewamy się w nadzwyczajny sposób. Musica Divina jest rzeczywiście festiwalem, prawdziwym świętem.
Ci, którzy nie mieli okazji wysłuchać choćby jednego koncertu, niech obejrzą relację z Musica Divina: Iosquinus i koniecznie odwiedzą → stronę internetową festiwalu.

Pełni festiwalowych przeżyć, zanim rozjedziemy się na zasłużony odpoczynek, odwiedzamy szczególne miejsce: Bazylikę Grobu Bożego w Miechowie. Na zaproszenie księdza proboszcza Franciszka Siarka KKM i Mariusza Kramarza, który posługuje tam jako organista, Ania i Krzysztof przyjechali, by promować Pocieszycielkę Strapionych. Repertuar maryjny w uroczystość Wniebowzięcia NMP – czy coś mogłoby pójść źle?

Wrzesień

Zanim przejdziemy do spraw wielkiego kalibru, warto wspomnieć, że 9 września nasi wolontariusze mieli możliwość wzięcia udziału w szkoleniu z podstaw praw autorskich, które poprowadzili prawnicy z kancelarii SMW Legal, niezawodnego Partnera Fundacji.

Nikogo nie zaskoczy jednak, że ten miesiąc poświęciliśmy na intensywne przygotowania do Rezonansów. Opublikowaliśmy pełną wersję strony internetowej, ogłosiliśmy program festiwalu i uruchomiliśmy system dystrybucji wejściówek. Pracy jest dużo, ale w Krakowie już wiemy, jak działać, pora na podbój świata, zatem kierunek: Podkarpacie.

Październik

Październik rozpoczęliśmy na wdechu. Pełni emocji, bo już zaraz, za chwilę wystartujemy z nowym festiwalem w urokliwych kościółkach, przepięknie położonych, spotkamy zaprzyjaźnionych z nami artystów, jednak w to wszystko wkrada się niepokój związany z nowymi miejscami, nieznaną nam publicznością, bez biura i przy niepewnej pogodzie.
Kilka miesięcy później, bez fałszywej skromności, możemy napisać, że Rezonanse odniosły sukces i jest to dla nas powód do dumy i najlepsza nagroda za ciężką pracę. Zarówno koncerty, jak i towarzyszące im wydarzenia (wycieczka rowerowa, zwiedzanie z Jarosławem Giemzą, degustacja w Winnicy Widokowej) cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Oprócz lokalnej społeczności, spotkaliśmy wielu naszych przyjaciół i znajomych nie tylko z Krakowa. Kameralna atmosfera festiwalu stworzyła szansę na osobiste spotkanie i rozmowy, co cenimy na równi z wrażeniami artystycznymi i emocjami koncertowymi. To było wspaniałe otwarcie!

Listopad

Po chwili oddechu, wracamy do intensywnej pracy. Listopad to czas składania wniosków w programach Ministra Kultury, Sztuki i Dziedzictwa Narodowego. Trzeba zatem nasze marzenia przekuć w konkrety i zaprogramować (tym razem już) dwa festiwale. Chyba nabieramy wprawy, gdyż byliśmy gotowi przed ostatecznym terminem, co na pewno jest owocem niezwykłej determinacji Marty, Justyny i Łukasza.

Na naszą wyjątkową efektywność w tym temacie mógł też wpłynąć fakt, że otrzymaliśmy i opublikowaliśmy reportaż z Musica Divina: Iosquinus, który obudził w nas wspomnienia i pomógł odświeżyć emocje towarzyszące poszczególnym koncertom.

Jednak nie samą pracą człowiek żyje, a dotyczy to nie tylko zespołu Fundacji, ale też wszystkich związanych z nami wolontariuszy. Po dwóch festiwalach, w czasie których wsparli nas swoim czasem, obecnością, wiedzą i wszelkimi umiejętnościami, przychodzi czas na nieco przyjemności. Krzysztof organizuje dla naszych Przyjaciół wyjazd na Ćwilin i Śnieżnicę.

29 listopada świętujemy 4. urodziny Fundacji inCanto. Świętujemy je w skromnym gronie zespołu fundacji, dajemy sobie ten czas na bycie razem i cieszenie się wszystkim, co razem udało nam się zbudować.

U progu Adwentu do naszego sklepu trafiają kolejne (cztery) wzory kartek na Boże Narodzenie. I to nie jest nasze ostatnie słowo, ponieważ zarówno dzieła sztuki, które zdobią nasze kartki, jak i Tradycja Kościoła, z której czerpiemy teksty, nie przestają nas inspirować.

Grudzień

O nadchodzących Świętach świadczą stosy kartek na naszych biurkach, czekające na zapisanie ich życzeniami do naszych Przyjaciół. To nie jedyny symptom trwającego Adwentu, raz w tygodniu spotykamy się jako zespół na roratach w kościółku przy ul. Łobzowskiej. Różnie nam to wychodzi, ale się nie poddajemy i wciąż szukamy sposobów na dobre przeżycie tego czasu oczekiwania.

5 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Wolontariusza i z tej okazji spotkaliśmy się na mszy świętej w intencji wolontariuszy Fundacji, a następnie, wraz z nimi, przenieśliśmy się na małe świętowanie do biura.

A trzy dni później ogłaszamy nowiutki projekt, który zrealizujemy pod koniec stycznia 2022 r. Słuchowisko, czyli weekendowy wyjazd pełen muzyki, dyskusji, spotkań, otwarty dla wszystkich chętnych. To będą trzy dni, kiedy chcemy koncentrować się na pięknie i lekko rozmawiać na istotne tematy.

Jeszcze przed Bożym Narodzeniem dostajemy prezent i niezwłocznie się nim z Wami dzielimy: filmowa relacja z Rezonansów śmiga w naszych mediach społecznościowych. A już niedługo Justyna podsumuje całą imprezę, zaglądajcie do naszych → Aktualności.

7

członków zespołu Fundacji

27

wolontariuszy

4

strony internetowe

2

festiwale

11

koncertów

3227

pobranych wejściówek

59

artystów

87

darowizn incydentalnych

33

Zachwyconych

(stałych Darczyńców)

69

Patronów Musica Divina

Tak wyglądał nasz 2021 rok, taki jest rytm naszej pracy i wydarzeń, które organizujemy. Nieśmiało mamy nadzieję, że to są też Wasze wspomnienia. Napiszcie do nas, jakie macie wrażenia z minionego roku związane z Fundacją, a może znaleźliśmy się w Waszych planach na rok 2022? Czekamy na Wasze wiadomości.

Podziel się naszymi informacjami