23.03.2021

Ku wielkiemu pocieszeniu – przygotowanie do Paschy z tradycyjnymi pieśniami pasyjnymi

Ku wielkiemu pocieszeniu – przygotowanie do Paschy z tradycyjnymi pieśniami pasyjnymi

Kościelne pieśni tradycyjne, często nazywane nabożnymi, towarzyszyły ludziom przez cały rok zarówno podczas celebracji liturgicznych, jak i w czasie nabożeństw, czy w pobożności prywatnej, także podczas pracy. Obok tekstów będących często tłumaczeniem bądź parafrazą psalmów, pieśni i kantyków pochodzących z Pisma Świętego oraz łacińskich tekstów liturgicznych, znajdziemy też utwory pełniące funkcję katechetyczną, sławiące Maryję i świętych, kolędy czy poetyckie opisy życia i działalności Chrystusa na ziemi. O ich powszechności świadczy nieprzebrana ilość wariantów tekstowych i melodycznych. Najstarsze z nich są perłami języka polskiego – przykładami poezji barokowej, często „ubranymi” w surową, archaiczną melodię sprzyjającą kontemplacji śpiewanych słów.

Przez lata zapomniany, dziś ten repertuar zyskuje drugie życie, szczególnie pieśni związane z Wielkim Postem i Triduum Sacrum. Dlaczego akurat te? W tekście On poniósł grzechy wielu (2019) Dominik Dubiel SJ napisał:

Pieśni te mają tę niezwykłą własność, iż nie są wyłącznie sentymentalnymi, wzruszającymi lamentacjami. Wykonywanie ich w duchu modlitwy, zawsze stanowi misterium, prowadzące uczestnika od estetycznego poruszenia ich surowym pięknem, przez współodczuwanie z męką Chrystusa i – zaryzykuję twierdzenie – „mistyczne zjednoczenie” z nią własnych życiowych cierpień oraz przez żal z powodu własnej grzeszności, która doprowadziła do śmierci Jezusa, aż po oczyszczające doświadczenie głębokiej nadziei, że w każdym krzyżu, jest już początek zmartwychwstania.

Ostatni tydzień Wielkiego Postu chcemy przeżyć właśnie kontemplując treści zawarte w pieśniach nabożnych. Zuzanna Kozłowska (śpiew) i Maria Klich (lira korbowa) wprowadzą nas Ku wielkiemu pocieszeniu poprzez repertuar Wielkiego Tygodnia, szczególnie poprzez śpiewy wielkopiątkowe i wykonywane w czasie czuwania przy Grobie Pańskim w nocy przed zmartwychwstaniem. Duet wykona pieśni, które – przynajmniej w warstwie tekstowej – mogą być dla wielu znane, jednak sięgnie po melodie charakterystyczne dla Suwalszczyzny, a zaczerpnięte z repertuarów zespołów pielęgnujących lokalne tradycje (Bakałarz, Gozdawa, Zorniczeńka). Utwory te, tradycyjnie wykonywane a cappella, wybrzmią w autorskich aranżacjach na głos i lirę korbową, która nie jest instrumentem charakterystycznym dla regionu i jest w tym wypadku elementem artystycznej interpretacji.
Ku wielkiemu pocieszeniu – przygotowanie do Paschy z tradycyjnymi pieśniami pasyjnymi, to nasza propozycja na Wielki Tydzień.
Rozpoczynając od Wielkiego Poniedziałku, chcemy zaprosić Was do spędzenia kilku minut dziennie z muzyką i słowem. Zapisując się na specjalny newsletter (formularz poniżej), codziennie o 18.00 otrzymacie nagranie jednej pieśni w wykonaniu Zuzanny Kozłowskiej i Marii Klich oraz towarzyszące jej rozważanie. Codzienny mail z nagraniem będzie doskonałym przypomnieniem i zaproszeniem do wygospodarowania kilku minut na osobistą kontemplację, która wesprze nas duchowo w przygotowaniu do przeżycia świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Można potraktować to jako rekolekcje, codzienną modlitwę, kontemplację czy po prostu regularną dawkę pięknej muzyki.

Nagrania zostały zrealizowane w kościele Przemienienia Pańskiego na ul. Pijarskiej 2 w Krakowie. Dziękujemy z całego serca za wielką przychylność i gościnność o. Rektora Tomasza Abramowicza oraz całego zgromadzenia.

Zuzanna Kozłowska

Augustowianka, studentka i absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasach śpiewu solowego i fletu traverso, laureatka międzynarodowych i ogólnopolskich festiwali śpiewaczych, m.in. II i III miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym (2014, 2016), dwie I nagrody na Festiwalu Folkloru Polskiego “Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej (2016, 2018). Zajmuje się badaniem oraz promowaniem muzyki tradycyjnej Augustowszczyzny i Suwalszczyzny.

na zdjęciu Maria Klich - wokalistka

Maria Klich

Wokalistka, lirniczka. Ukończyła fortepian na Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz śpiew solowy na Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Conservatoire National de Region w Lyonie. Na stałe jest związana z zespołem FLORES ROSARUM, specjalizującym się w monodii liturgicznej oraz śpiewach Świętej Hildegardy z Bingen, a także z zespołem muzyki dawnej FLORIPARI Muzycy Wawelscy. Jako wokalistka oraz lirniczka współpracuje z Filharmonią Krakowską oraz z wieloma zespołami muzyki dawnej. Prowadzi zajęcia z emisji głosu w ramach Podyplomowych Studiów z Monodii Liturgicznej (UPJPII) oraz w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu. Studentka studiów podyplomowych z polifonii renesansowej w Lugano.

Podziel się naszymi informacjami