12.11.2021

Musica Divina: Iosqvinvs – podsumowanie

Musica Divina: Iosqvinvs – podsumowanie

5

koncertów

4

kościoły

29

artystów

70

Patronów

13

wolontariuszy

7

członków zespołu Fundacji

2360

pobranych wejściówek

Tak wygląda Musica Divina: IOSQVINVS w liczbach. Jednak bardziej istotne jest to, czego statystyki nie są w stanie oddać: piękno muzyki, kunszt wykonawców, atmosfera świątyń czy niepowtarzalność doświadczenia wszystkich tych elementów w jednym miejscu i czasie.

Dzisiaj, kilka miesięcy po Festiwalu możemy odświeżyć w sobie tamte koncertowe emocje i wrażenia, dzięki filmowej relacji z Musica Divina 2021.

zdjęcia/montaż: Marcin Jończyk & Jakub Stoszek Cinematography

Tegoroczny festiwal Musica Divina odbył się między 3 a 7 sierpnia i był poświęcony Josquinowi des Préz, flamandzkiego kompozytora, mistrza polifonii, zwanego Bachem renesansu, którego 500. rocznicę śmierci obchodziliśmy w tym roku. Podczas pięciu koncertów goszczących w zabytkowych świątyniach Krakowa wybrzmiała muzyka dawna i współczesna, kulturowego Wschodu i Zachodu, polifoniczna, monodyczna, wokalna i instrumentalna.

Podczas pierwszego festiwalowego wieczoru, pochodzący z Bazylei Sollazzo Ensemble nakreślił muzyczną panoramę, w której dorastał des Préz. Obok dzieł anonimowych, nie zabrakło choćby utworów Johannesa Ockeghema uważanego za nauczyciela Josquina.

Drugi koncert, w wykonaniu żeńskiego kwintetu Uzorika (Moskwa), obfitował w rosyjskie pieśni duchowne i XVII-wieczną polifonię, w tym także polską. Szczelnie wypełniająca bazylikę św. Floriana publiczność, miała okazję wysłuchać dwóch kompozycji Tomasza z Szadka (Kyrie, Gloria).

Kolejny wieczór był szczególnie wyczekiwany przez wielu sympatyków festiwalu. Zaproszenie na Musica Divina przyjęła Maria Christina Kiehr, sopran o niespotykanej barwie i niezwykłej wrażliwości, znana m.in. ze ścieżki dźwiękowej do filmu Wszystkie poranki świata (reż. Alain Corneau) oraz z licznych występów u boku René Jacobsa czy Jordiego Savalla, w tym historycznego już nagrania Vespro della Beata Vergine SV 206 Claudio Monteverdiego, dokonanego w weneckiej bazylice św. Marka. Kiehr, wraz z Arielem Abramovichem, wybitnym lutnistą i vihuelistą, tworzy duet Armonia Concertada, któremu tym razem towarzyszył tenor, Jonatan Alvarado. Publiczność została oczarowana josquinowską polifonią w autorskim opracowaniu na głosy wokalne i vihuelę.

Czwarty festiwalowy koncert jest owocem naszych najtrwalszych artystycznych przyjaźni. Anna Maria Friman tym razem przybyła do Krakowa w towarzystwie sopranistki Heleny Ek. Wokalistki zaprezentowały program złożony głównie ze skandynawskich utworów tradycyjnych, w wielu przypadkach wykonując własne ich aranżacje. Natomiast Mariusz Kramarz, krakowski kompozytor, specjalnie na Musica Divina 2021 skomponował trzy utwory poświęcone Josquinowi i inspirowane jego twórczością, które prapremierowo wykonał oktet wokalny przygotowany i prowadzony przez Katarzynę Śmiałkowską.

Tak się złożyło, że na ostatni koncert czekaliśmy dwa lata. W 2020 roku z przyczyn pandemicznych musieliśmy w ostatniej chwili odwołać występ The Gesualdo Six. Na szczęście nic nie przeszkodziło Brytyjczykom dotrzeć na Musica Divina: IOSQVINVS. Ten uznany na całym świecie zespół doskonale wykonuje zarówno renesansową polifonię, jak i kompozycje współczesne, a do Krakowa przyjechał z programem bogatym w muzykę pochodzącą z archiwum Katedry na Wawelu, którego znaczną część powtórzyli na londyńskim festiwalu Joy & Devotion, co przyjęliśmy z ogromną dumą i radością.

Niezaprzeczalną „gwiazdą” Musica Divina jest publiczność, o czym wielokrotnie wspominali goszczący u nas artyści. Zatem serdecznie dziękujemy wszystkim Słuchaczom za współtworzenie atmosfery festiwalu – pełnej skupienia i zachwytu oraz niezwykły entuzjazm wyrażany po każdym koncercie!

Jak co roku przygotowaliśmy też festiwalową publikację, która – obok treści typowych dla książki programowej – zawiera eseje przybliżające postać Josquina des Préz, wywiady z artystami oraz teksty, które śmiało możemy nazwać „głosem publiczności”.

Organizując Musica Divina 2021 stworzyliśmy również ważny precedens na muzycznej mapie Polski – zaczęliśmy realizować ideę Festiwalu Społecznego, czyli nowej formuły funkcjonowania i finansowania wydarzenia opartej na wsparciu prywatnych darczyńców. W tym momencie festiwal wspiera regularnie 70 patronów, a my jesteśmy zdeterminowani, by to grono poszerzyć i uniezależnić się od bardzo niepewnego finansowania publicznego. Rozpoczęliśmy wspólną drogę do niezależności Musica Divina i ścisłej współpracy w tworzeniu nie tylko jej finansowych podwalin, ale również artystycznych perspektyw.

Jednak dopiero stawiamy pierwsze kroki na tej ścieżce, dlatego jesteśmy ogromnie wdzięczni za wsparcie Ministerstwu Kultury, Sztuki i Dziedzictwa Narodowego, Miastu Kraków, Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. oraz wspomnianym już Patronom Musica Divina i indywidualnym Darczyńcom.

Ostatnia odsłona Festiwalu wzbudziła również zainteresowanie mediów. Dyrektor artystyczny Musica Divina, Łukasz Serwiński był gościem Pawła Siwka w Poranku Dwójki (Polskie Radio PR 2) oraz w audycji Poważna – niepoważna Pawła Szczepanika (Radio Kraków). Pani redaktor Anna Łoś poświęciła Festiwalowi jedną z sierpniowych audycji Duchowe Koło Kultury (Radio Kraków). Krótki reportaż z inauguracji Musica Divina przygotowała również TVP Kraków. Ogromnym wsparciem był dla nas także redaktor Łukasz Warzecha, który wielokrotnie w swoim wideoblogu wspominał zarówno o Musica Divina, jak i o innych naszych projektach i publikacjach. Ideę Festiwalu Społecznego wsparł w sposób bardzo serdeczny i wymierny Tomasz Samołyk zapraszając swoich Słuchaczy do zaangażowania w budowanie nowej jakości na kulturalnej mapie Polski.

Końcówka roku to czas finansowych i formalnych podsumowań tegorocznego festiwalu i planowania kolejnych edycji. To gorący okres sprawozdań, rozliczeń i szukania wsparcia finansowego na Musica Divina 2022. W tej pracy towarzyszy nam niezmiennie piękna muzyka festiwalowych artystów (oraz tych, których chcielibyśmy gościć w przyszłości). Jeżeli Wy także chcielibyście przedłużyć lub odświeżyć koncertowe emocje, bądź dopiero poznać tę niezwykłą muzykę i jej wykonawców, zapraszamy do sklepu Zachwyceni.online, gdzie w kategorii Musica Divina zgromadziliśmy wydawnictwa festiwalowych artystów.

Podziel się naszymi informacjami