1.08.2022

Musica Divina – niezbędnik dla Publiczności

Musica Divina – niezbędnik dla Publiczności

Niespełna dwa tygodnie temu zapraszaliśmy Was na Musica Divina, zapowiadaliśmy wszystkie festiwalowe wydarzenia, zachęcaliśmy do pobierania wejściówek, dziś – w przeddzień pierwszego koncertu – przychodzimy z pomysłami, jak ten przepełniony pięknem tydzień dobrze przeżyć i jak podtrzymać w sobie emocje, których na pewno doświadczymy.

Książka festiwalowa


Książka programowa jest świetnym przewodnikiem na każdym festiwalu. Obok niezbędnych szczegółów organizacyjnych, zawiera repertuary i informacje o artystach, pomagające przygotować się do koncertu, zaostrzające apetyt, by delektować się muzyką i w pełni skupić tylko na niej. Także po festiwalu, książka ułatwia odnalezienie utworów, które nas zachwyciły, czy wykonawców, których twórczość chcielibyśmy poznać lepiej.
Na Musica Divina idziemy krok dalej i – obok treści związanych bezpośrednio z festiwalowymi wydarzeniami – publikujemy teksty przybliżające motyw przewodni każdej kolejnej odsłony. Dlatego też o celebracji Ciemnych Jutrzni napisał dla nas o. Tomasz Grabowski OP, a Michał Wilk przeprowadził analizę tekstu biblijnych Lamentacji przypisywanych prorokowi Jeremiaszowi. W książce znalazł się również zapis rozmowy dyrektora artystycznego Musica Divina i prezesa Fundacji inCanto, Łukasza Serwińskiego, z Adą Bystrzycką, odpowiedzialną za niezwykłe oświetlenie towarzyszące festiwalowym koncertom.
Książkę Musica Divina: Tenebrae będzie można nabyć przed każdym koncertem na naszym stoisku oraz w Biurze Festiwalu mieszczącym się w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20.

Płyty festiwalowych artystów


Dla wielu z Was Musica Divina wiąże się z muzycznymi odkryciami: z ogromną otwartością przyjmujecie festiwalowych artystów i – często nieznane – unikatowe repertuary. Aby ten zachwyt nie był jednorazowym doświadczeniem, a raczej stał się pretekstem do dalszych poszukiwań, staramy się ułatwić Wam dostęp do płyt wszystkich wykonawców, których na Musica Divina gościmy. Warto zatem po koncertach odwiedzać festiwalowe stoisko, a już dziś można przeglądać wirtualne półki naszego sklepu internetowego Zachwyceni.online. A znajdziecie tam m.in:

ELAM ROTEM – RAPPRESENTAZIONE DI GIUSEPPE E I SUOI FRATELLI

Płyta założonego w Izraelu i działającego w Bazylei (Szwajcaria) zespołu Profeti della Quinta. Dramat Józef i jego bracia jest utworem współczesnym, skomponowanym w stylu wczesnego włoskiego baroku przez Elama Rotema do hebrajskiego tekstu zaczerpniętego bezpośrednio z biblijnej Księgi Rodzaju.

IL CANTO DELLE DAME: B.Strozzi, F.Caccini, C. Assandra, I. Leonarda

Na płycie znalazł się repertuar włoskiego seicento (XVII w.) skomponowany przez…kobiety. Zatem przed słuchaczami utwory unikatowe i – dla wielu – zupełnie nieznane, wykonane zjawiskowo przez Maríę Cristinę Kiehr i Concerto Soave.

HIERONYMUS PRAETORIUS: MOTETS IN 8, 10, 12 & 20 PARTS

Najnowsza płyta Alamire. Artyści pod kierunkiem Davida Skinnera sięgnęli po motety Hieronima Praetoriusa na 8, 10, 12 i 20 głosów. Album jest o tyle wart uwagi, że tym razem podczas Musica Divina Alamire wystąpi w bardzo kameralnym składzie wykonawczym, zatem warto poznać, jak ogromny potencjał drzemie w tym brytyjskim zespole.

Fundacyjne nowości


Przed tegorocznym festiwalem, oprócz książki programowej, udało nam się sfinalizować publikację kilku innych wydawnictw. Kilka dni temu rozpoczęliśmy przedsprzedaż książki sir Rogera Scrutona Zrozumieć muzykę, zbioru esejów z dziedziny filozofii i estetyki muzyki. Wszystkie egzemplarze zakupione w ramach przedsprzedaży w sklepie Zachwyceni.online wyślemy po 15 sierpnia. Dla niecierpliwych mamy przygotowanych kilka sztuk, które będzie można nabyć na festiwalowym stoisku.

W programie Musica Divina zaplanowane są także dwa premierowe koncerty, promujące albumy ważnych dla nas i zaprzyjaźnionych z nami artystów. 3 sierpnia w bazylice oo. dominikanów wystąpi estoński zespół Linnamuusikud z programem zarejestrowanym na płycie Nutu laulud. Więcej informacji na stronie projektu: www.linnamuusikud.pl

Druga płyta, Antologia Lyra Viol, jest owocem doktoratu gambisty Mateusza Kowalskiego, Przyjaciela, Darczyńcy i Ambasadora Fundacji inCanto. O niej pisaliśmy szerzej w tym wpisie:

Premierowy recital odbędzie się 5 sierpnia w kościele Zmartwychwstania Pańskiego. Pula wejściówek na to wydarzenie została wyczerpana.

Po obydwa albumy (i dużo więcej) zapraszamy do festiwalowego stoiska, gdzie nasi wolontariusze pod kierunkiem Jadzi i Krzyśka doradzą Wam i pomogą dobrze przeżyć Musica Divina: Tenebrae oraz przedłużyć koncertowe emocje.

Podziel się naszymi informacjami