18.07.2022

Musica Divina 2022: Tenebræ – zapowiedź

Musica Divina 2022: Tenebræ – zapowiedź

2-7 sierpnia 2022 r.

Wszyscy, którzy śledzą naszą aktywność w mediach społecznościowych i czytają newsletter, na pewno rozpoznają te daty. To właśnie na ten krótki tydzień koncentrujemy w Fundacji najwięcej pracy i uwagi. Piąta odsłona festiwalu Musica Divina, naszego flagowego projektu potrwa od wtorku do niedzieli i będzie poświęcona Ciemnym Jutrzniom – dawnej liturgii sprawowanej w Wielkim Tygodniu.

O Musica Divina mówimy Festiwal, który dotyka sacrum. To znaczy, że prezentowaną na koncertach muzykę sakralną chcemy przywracać jej naturalnemu środowisku, zarówno w rozumieniu przestrzennym jak i funkcjonalnym. Dlatego już dziś zapraszamy do przepięknych krakowskich świątyń, aby doświadczyć piękna nie tylko w wymiarze estetycznym, ale także duchowym.

Tegoroczny Festiwal otwiera trzyletni cykl muzycznego zgłębiania Liturgii Godzin. Pierwsza jego część, zatytułowana Tenebræ, skupiona będzie wokół niezwykle bogatego repertuaru Ciemnych Jutrzni, czyli nabożeństwa liturgicznego sprawowanego zazwyczaj przed świtem w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę, którego istotną część stanowią czytania (lekcje) z biblijnej księgi Lamentacji. Programy pięciu festiwalowych koncertów skonstruowane zostały w taki sposób, by uwypuklić ogromną różnorodność muzyki przez wieki komponowanej i wykonywanej w Kościele u progu Wielkanocy.

Obok koncertów skupionych wokół Ciemnych Jutrzni, w programie znalazło się kilka wydarzeń towarzyszących Musica Divina, w tym dyskusja o społecznym finansowaniu kultury, spotkanie z zespołem Linnamuusikud poświęcone ich najnowszej płytcie Nutu laulud (Lamentacje), wydanej przez naszą Fundację oraz recital promujący album Antologia Lyra Viol naszego Przyjaciela, Darczyńcy i AmbasadoraMateusza Kowalskiego.

Pomimo bogactwa wydarzeń i najwyższej jakości wykonawstwa i repertuarów prezentowanych podczas koncertów, wstęp na Musica Divina pozostaje bezpłatny. Niezbędne jest tylko pobranie wejściówki ze strony internetowej Festiwalu.

Dla tych, którzy jeszcze Musica Divina nie znają, bądź chcieliby koncertową atmosferę rozciągnąć poza festiwalowy tydzień, Radio Kraków Kultura, nasz Patron medialny, przygotowało szereg retransmisji koncertów z poprzednich edycji. Zapraszamy na nie w kolejne poniedziałki lipca i sierpnia o godz. 21:00.

18 lipca | 21:00

Les Chantres du Thoronet

Grands Offertoires Grégoriens. Śpiew psalmów w technice ornamentacyjnej z pierwszych rękopisów średniowiecznych (X w.)

25 lipca | 21:00

Jerycho & Morgaine

Beatitudines – staropolski przepis na szczęście

1 sierpnia | 21:00

Friman - Ambrosini - Vicens TRIO

Nordic Psalms

8 sierpnia | 21:00

Armonia Concertada

W boskiej komnacie: Josquin w tabulaturach, na głosy i instrument

15 sierpnia | 21:00

Sollazzo Ensemble

Kolebka Josquina: muzyka burgundzka w czasach młodości Josquina des Préz

Podziel się naszymi informacjami