Marzyliśmy o tej płycie od kilku lat. Pieśni, które się na niej znalazły, towarzyszą Perfugium od początku jego istnienia, śpiewaliśmy je na spotkaniach we Dworze na Wysokiej, uczyliśmy się ich od naszych mistrzów.
Pieśń o śmierci Króla Sigmunda I – Anonim
Wyzwanie
20 lat istnienia zespołu to doskonały moment, żeby zrobić coś zupełnie innego niż dotychczas, coś chociaż odrobinę szalonego. Odchodzimy więc na chwilę od muzyki liturgicznej, żeby zachwycić się świeckimi melodiami i słowami wielkich poetów minionych wieków. Możemy te pieśni zamknąć w jedną opowieść. I nazwać ją – Kraków – Pępek świata.
Od początku XVI wieku dobrotliwie panował Zygmunt I Stary, królujący ponad 40 lat, z czego połowę przesiedział na Wawelu, zasługując na miano „najbardziej krakowskiego z królów”. W rewanżu określał swoją stolicę jako „wspaniałe i pierwsze” (praecipua et promaria) spośród wszystkich miast polskich. Ten miłośnik włoszczyzny pod różnymi postaciami (żony, warzyw i sztuki) przebudował zamek na Wawelu na nową, zrodzoną w Italii renesansową modłę (…). A średniowieczny dotąd Kraków znacznie zmienił wygląd, głównie dzięki przebudowie fasad domów i przesłonięciu dachów renesansowymi attykami, stosowaniu arkad czy kopuł. Jako stolica prawdziwego mocarstwa tętnił życiem, razem z przedmieściami osiągając 30 tysięcy stałych mieszkańców, którzy raz po raz mieli okazję oglądać szlachtę posłującą na sejmy, pyszne orszaki magnatów (ci ostatni często wykupywali miejskie kamienice, zamieniając je w pałace), tryumfalne przemarsze zwycięskich polskich wodzów i ich wojsk, wystawne obce poselstwa kwaterujące w mieście oraz królów przeciągających przez Kraków w uroczystych pochodach przy rozmaitych okazjach, a nawet urządzających na Rynku wiekopomne widowiska – tak o naszym mieście pisze Mariusz Wollny, autor niezwykłych historii o Kacprze Ryksie, królewskim inwenstygatorze tych czasów.
Renesansowy Kraków to miejsce, w którym spotykały się różne religie, narodowości, kultury – katolicy rzymscy i prawosławni, Żydzi, Ormianie, Włosi, Francuzi, Anglicy, obywatele Rzeczpospolitej Obojga Narodów; miejsce, w którym przenikały się rozmaite kanony piękna, sposoby uprawiania muzyki, opowieści o rzeczach ważnych i zupełnie błahych. Ułożyliśmy naszą muzyczną opowieść w historię spotkania – w jednej z kamienic na Rynku spotykają się mieszkańcy i przybysze.
Zaczynają modlitwą, bo wierzą, że razem zebrał ich tu Pan – psalmy Dawidowe ukazują jedność w różnorodności, czynią modlitwę bliską każdemu. Potem rozmawiają o sprawach ważnych – o sławie, o bogactwie, o przemijaniu; wreszcie wspominają swoich wielkich bohaterów i ich czyny – Włoch zaśpiewa o rycerzu Scaramelli, który rusza w bój; Angielczyk o dzielnym Robin Hoodzie, którego legenda obiegła już całą Europę; Polak wysławiać będzie mądrość i szlachetność Zygmunta Starego oraz męstwo Zamojskiego.
Scaramella – Josquin des Pres
Potem zaśpiewają o miłości – tej szczęśliwej i spełnionej oraz takiej, która jest źródłem mąk i cierpień. Będzie o zdradzie i zbrodni, o nieczułych kochankach i rozstaniach na wieki. A ponieważ przy wieczerzy nie może zabraknąć szlachetnych trunków, a zwłaszcza wina – zgodnie pochwalą ich moc – bo przecież „wszystkie kłopoty ten trunek złoty bez pracy wykorzeni”.
Nie zabraknie też skocznych rytmów, bo nogi same rwą się do tańca. I na koniec modlitwa – bo lud to bogobojny i uczciwy, wie, że wszystko w rękach Najwyższego, szacunek i cześć Jemu winni. Jedna melodia żydowska, jedna prawosławna, a na koniec psalm znany każdemu, że „pięknie i mądrze gdy bracia są razem”.
Pakiety dla Darczyńców:
Pakiet I - Wdzięczna pamiątka dedykowana kartka z motywem płytowym i wdzięcznością naszych serc na jej odwrocie (bez limitów)
Pakiet II - Muzyka Pępka Świata płyta Kraków - Pępek świata z dedykacją z serca płynącą (bez limitów)
Pakiet III - Alfa, Omega, Pępek Świata płyta Kraków - Pępek świata z dedykacją z serca płynącą oraz płyta Alfa i Omega – nasze pierworodne dziecko płytowe (bez limitów)
Pakiet IV - Inviolata i Pępek Świata płyta Kraków - Pępek świata z dedykacją z serca płynącą oraz płyta Inviolata (20 sztuk)
Pakiet V - Trójpak płyta Kraków - Pępek świata z dedykacją z serca płynącą, płyta Alfa i Omega oraz Inviolata (20 sztuk)
Pakiet VI - Unikalny Jan Bożynakład wyczerpany
Pakiet VII - Wspólna biesiada spotkanie przy winie i domowym cieście oraz śpiewie pieśni z płyty w przytulnej siedzibie Fundacji inCanto oraz oczywiście płyta Kraków - Pępek świata z dedykacją z serca płynącą (5 spotkań) * termin do ustalenia indywidualnie
Pakiet VIII - Pakiet Mecenasa zostań Mecenasem Płyty a Twe nazwisko na wieki na niej się znajdzie + oczywiście 3 płyty Kraków - Pępek świata z dedykacją z serca płynącą
Pakiet IX - Niespodzianka chcesz nas zaskoczyć, albo dać się zaskoczyć? – skontaktuj się indywidualnie, na pewno się dogadamy :)
Naszych Darczyńców chcemy docenić także na tej stronie zbiórkowej, jako Mecenasów kultury. Jeżeli jednak Twój dar ma pozostać w ukryciu – zaznacz to w tytule przelewu, bądź po prostu do nas napisz.
〰
Tak to sobie wyobrażamy. Tak to wyśpiewaliśmy.
Na płycie oprócz śpiewów wielogłosowych znalazły się również utwory instrumentalne – grane na instrumentach z epoki, na violi da gamba i klawesynie. Okładkę zaprojektowała Pani Marianna Oklejak, ilustratorka i graficzka związana między innymi z Festiwalem Pieśń Naszych Korzeni w Jarosławiu.
Choć Zygmunt August w 1559 r. na dobre opuścił Kraków, król Henryk szybko zeń umknął, król Stefan częściej wojował lub polował niż przesiadywał na Wawelu, to aż do schyłku XVI w. Kraków zachował status królewskiego miasta rezydencjonalnego. Potem skończył się renesans, a razem z nim jak sen złoty przeminął czas świetności, zarówno dla miasta, jak i całej Rzeczpospolitej, i zostało tylko wspomnienie o Złotym Wieku. (Mariusz Wollny)
Tak sobie tę płytę wymarzyliśmy. Chcemy, by była piękna i zachwyciła. Chcemy, by to wspomnienie o Złotym Wieku stało się dostępne nie tylko nam.
Stąd prosimy – pozwól nam wskrzesić dawną chwałę Krakowa, Złoty Wiek zamknięty w pieśni, która towarzyszy życiu – chwilom radosnym, ale też trudnym.
〰
Lista utworów
- Psalm 116. Alleluja Chwalcie Pana Boga – m. Wacław z Szamotuł (ok. 1524 – ok. 1560)
- A round of three country dances in one – m. Thomas Ravenscrofte (ok. 1588 – 1635)
- Pieśń nowa, o szczęśliwej potrzebie pod Byczynam – m. Anonim, Kraków, 1588, t. Joachim Bielski (ok. 1540 – 1599)
- Scaramella – m. Josquin des Pres (ok. 1440 – 1521)
- Chorea Polonica – m. Wojciech Długoraj (1557 lub 1558 – po 1619)
- Pieśń o śmierci króla Sigmunda pierwszego – m. Anonim, Kraków, 1548
- O Welt, ich muss dich lassen – m. Heinrich Issac (ok. 1450 – 1517)
- Todos los bienes del mundo – m. Juan del Encina (1468 – 1534)
- Ogn’un s’inganna – m. Franciszek Maffon (II poł. XVI w.)
- Le content est riche en ce monde – m. Claudin de Sermisy (ok. 1490 – 1562)
- Pollish Ayre – m. Tobias Hume (ok. 1569 – 1645)
- Doulce memoire – m. Pierre Sandrin (ok. 1490 – po 1561)
- Chi passa per‘sta strada – m. Filippo Azzaiolo (1530 – 1569)
- Donna leggiadr’et bella – m. Philippe Verdelot (ok. 1480 – ok.1530)
- Fata la parte – m. Juan del Encina
- Mille regretz – m. Josquin des Pres
- Quand’io penso al martir – Jacob Arcadelt (ok. 1505 – 1568)
- Hayducki – m. Mikołaj z Krakowa (I poł. XVI w.)
- A lieta vita /Chcemy li sobie – m. Giovanni Giacomo Gastoldi (ok. 1550 – 1609)
- Tourdion – m. Anonim, druk Pierra Attaingnant, Paryż, 1530
- Tanzen und springen – m. Hans Leo Hassler (1564 – 1612)
- Rocal Fusa – m. Anonim, Tabulatura Jana z Lublina, XVI w.
- Anchor che col partire – m. Cipriano de Rore (1512 – 1565)
- Tant que vivrais – m. Claudin de Sermisy
- Aleć nade mną Wenus – m. Francesco Patavino (ok. 1487 – 1556) / opr. Mikołaj z Krakowa
- Hawa naszira szir halleluja – hebrajska melodia tradycyjna
- Pochwalu prynesu sladkomu Isusu – m. Anonim, t. św. Dimitri Rostowski (1651 – 1709)
- Psalm 148. Duchy prózne śmiertelności – m. Kancjonał z Petersburga 1680, t. Jan Kochanowski (1530 – 1584), transkrypcja: I. Trybulec
- Psalm 133. Jako rzecz piękna – m. Mikołaj Gomółka (ok. 1535 – po 1591), t. J. Kochanowski
Kim jesteśmy?
PERFUGIUM to Zespół Muzyki Dawnej, który powstał z inicjatywy młodzieży śpiewającej w dominikańskiej scholi duszpasterstwa „Przystań” w Krakowie. Od samego początku pasjonowaliśmy się muzyką sakralną dawnych epok i tradycyjnymi pieśniami Kościoła w Polsce.
Od 10 lat pracujemy i posługujemy w kościele św. Marka w Krakowie. Nasze spotkanie i wieloletnie śpiewanie wynika z zachwytu nad pięknem i Panem Bogiem obecnym w muzyce, którą wykonujemy.
PERFUGIUM to przygoda, która trwa. Od 20 lat trzon zespołu jest wciąż ten sam – dzisiaj można powiedzieć, że to zespół rodzinny. W sopranach śpiewają: Bogumiła Kowalska, Natalia Kucia-Szymor, Joanna Przybyłowska i Bożena Solarz. Alty to Zofia Draus, Anna Iwan i Magdalena Rychlak. W tenorach możemy usłyszeć Pawła Iwana, Mateusza Kowalskiego i Mateusza Solarza. Basem śpiewają Wojciech Butryn i Piotr Przybyłowski. Kierownikiem artystycznym PERFUGIUM od samego początku istnienia zespołu jest gambista Mateusz Kowalski.
Przejechaliśmy z koncertami całą Polskę, występowaliśmy w kościołach, synagogach, cerkwiach, scenach operowych i w salach koncertowych, pod gołym niebem. Wydaliśmy też kilka albumów:
- Dzięki Ci Panie – Missa de Misericordia z utworami Pawła Bębenka
- Alfa i Omega opowiada historię całego roku liturgicznego, od Zwiastowania do Zesłania Ducha Świętego
- Inviolata w całości poświęcona życiu Najświętszej Maryi Panny
- Żywot św. Jana Bożego pieśnią i modlitwą spisany wraz z lutnistą Antonim Pilchem
- Gdy się rodzi Zbawca świata z kolędami w opracowaniu Pawła Bębenka.
- Cantigas de Santa Maria – starohiszpańskie pieśni maryjne po polsku (udział w nagraniu na zaproszenie zespołu Floripari – Muzycy Wawelscy)
Oficjalna strona zespołu: www.perfugium.eu
Potrzebujemy 19 500 zł
Zbieramy na pokrycie kosztów:
- nagrania i masteringu
- przygotowania i wydruku książeczki dołączonej do płyty
- tłoczenia płyty
- promocji płyty
- koncertu premierowego
Planowany termin wydania płyty – czerwiec 2018
Pakiety dla Darczyńców:
Lista Darczyńców:
1. Mateusz – 35 zł
2. Bogumiła – 35 zł
3. Wpłata anonimowa – 250 zł
4. Helena – 3 000 zł
5. Szczepan – 55 zł<
6. Marta – 200 zł
7. Bogdan – 250 zł
8. Maria – 55 zł
9. Katarzyna – 55 zł
10. Anna – 55 zł
11. Marek – 1 000 zł
12. Anna – 250 zł
13. Anna – 55 zł
14. Dorota – 105 zł
15. Bartłomiej – 35 zł
16. Justyna – 30 zł
17. Magdalena – 20 zł
18. Radosław – 145 zł
19. Paweł – 100 zł
20. Karolina – 55 zł
21. Agnieszka – 20 zł
22. Marta – 50 zł
23. Agata – 85 zł
24. Joanna – 20 zł
25. Katarzyna – 55 zł
26. Dorota – 55 zł
27. Michał – 105 zł
28. Maciej – 105 zł
29. Jacek – 35 zł
30. Monika – 60 zł
31. Ela – 30 zł
32. Agata – 100 zł
33. Jakub – 105 zł
34. Marta – 105 zł
35. Uczestnicy koncertu – 519 zł
36. Ewa – 55 zł
37. Emilia – 35 zł
38. Maria – 55 zł
39. Piotr – 55 zł
40. Monika – 55 zł
41. Michał – 145 zł
42. Marzena – 35 zł
43. Marzena – 145 zł
44. Zofia – 55 zł
45. Konrad – 55 zł
46. Martyna -145 zł
47. Gabriela – 85 zł
48. Dorota – 40 zł
49. Barbara – 30 zł
50. Agnieszka – 5 zł
51. Henryk – 55 zł
52. Magdalena – 200 zł
53. Edyta – 50 zł
54. Anna – 55 zł
55. Ania – 30 zł
56. Łukasz – 10 zł
57. Tomasz – 145 zł
58. Helena – 35 zł
59. Róża – 105 zł
60. Emilia – 55 zł
61. Joanna – 20 zł
62. Janusz – 55 zł
63. Wojciech – 250 zł
64. Stanisław – 30 zł
65. Sebastian – 55 zł
66. Daniel – 55 zł
67. Patryk – 100 zł
68. Michał – 50 zł
69. Anzel – 81,58 zł
70. Michał – 5 zł
71. Kinga – 55 zł
72. Michał – 100 zł
73. Magdalena – 35 zł
74. Agnieszka – 55 zł
75. Anna – 35 zł
76. Marta – 55 zł
77. Ryszard – 50 zł
78. Łukasz – 85 zł
79. Patrycja – 55 zł
80. Magdalena – 55 zł
81. Wanda – 35 zł
82. Bartosz – 20 zł
83. Jakub – 20 zł
84. Mateusz – 20 zł
85. Mateusz – 500 zł
86. Joanna – 50 zł
87. Anna – 145 zł
88. Paweł – 105 zł
89. Krzysztof – 55 zł
90. Krystyna – 100 zł
91. Marta – 145 zl
92. Marek – 145 zł
93. Matthew – 400 zł
94. Iwona – 55 zł
95. Monika – 55 zł
96. Alina – 55 zł
97. Lidia – 55 zł
98. Tomasz – 40 zł
99. Kornelia – 55 zł
100. Małgorzata – 85 zł
101. Paweł – 105 zł
102. Barbara – 55 zł
103. Stefanie – 413,72 zł
104. Jan – 55 zł
105. Andrzej – 35 zł
106. Aleksandra – 50 zł
107. Jan – 55 zł
108. Grzegorz – 55 zł
109. Sylwia- 100 zł
110. Marta – 55 zł
111. Julia – 55 zł
112. Antoni – 100 zł
113. Monika – 145 zł
114. Janusz – 500 zł
115. Jadwiga – 145 zł
116. Anna – 35 zł
117. Paulina – 55 zł
118. Adam – 55 zł
119. Tomasz – 50 zł
120. Agnieszka i Michał – 55 zł
121. Marta – 20 zł
122. Lucyna – 55 zł
123. Andrzej – 145 zł
124. Kazimierz – 100 zł
125. Maciej – 250 zł
126. Nina – 85 zł
127. Mateusz – 50 zł
128. Małgorzata – 55 zł
129. Julia – 55 zł
130. Paulina – 55 zł
131. Justyna – 100 zł
132. Anna- 55 zł
133. Barbara – 145 zł
134. Maciej – 105 zł
135. Patrycja – 100 zł
136. Piotr – 145 zł
137. Julia – 25 zł
138. Zbigniew – 145 zł
139. Kamil – 85 zł
140. Katarzyna – 50 zł
141. Maria – 55 zł
142. Karolina – 50 zł
143. Agnieszka – 55 zł
144. Katarzyna – 55 zł
145. Małgorzata – 55 zł
146. Joanna i 3 x M – 55 zł
147. Wojciech – 145 zł
148. Anna – 85 zł
149. Michał – 55 zł
150. Marcin -100 zł
151. Katarzyna -105 zł
152. Filip – 55 zł
153. Tomasz – 145 zł
154. Krzysztof – 205 zł
155. Beata – 55 zł
156. Urszula – 145 zł
157. Bartosz – 85 zł
158. Wojciech – 85 zł
159. Tomasz – 85 zł
160. Helena – 55 zł
161. Monika – 145 zł
162. Intergalactic Bug Finders – 813 zł
163. Beata – 55 zł
164. Joanna – 55 zł
165. Bożena – 55 zł
166. Paweł – 55 zł
167. Olga – 55 zł
168. Magda – 55 zł
169. Joanna – 35 zł
170. Paweł – 33,33 zł
171. Magdalena – 105 zł
172. Michał – 145 zł
173. Katarzyna – 110 zł
174. Roma – 145 zł
175. Paweł – 55 zł
176. Dorota – 40 zł
177. Paweł – 300 zł
178. Magdalena – 35 zł
179. Alina – 55 zł
180. Weronika – 55 zł
181. Agnieszka – 55 zł
182. Franciszka – 150 zł
183. Filip – 55 zł
184. Katarzyna – 55 zł
185. Dorota – 145 zł
186. Mirosława – 55 zł
Dziękujemy!
Patroni medialni
Pakiet I - Wdzięczna pamiątka
dedykowana kartka z motywem płytowym i wdzięcznością naszych serc na jej odwrocie (bez limitów)
35zł
Pakiet II - Muzyka Pępka Świata
płyta Kraków - Pępek świata z dedykacją z serca płynącą (bez limitów)
55zł
Pakiet III - Alfa, Omega, Pępek Świata
płyta Kraków - Pępek świata z dedykacją z serca płynącą oraz płyta Alfa i Omega – nasze pierworodne dziecko płytowe (bez limitów)
85zł
Pakiet IV - Inviolata i Pępek Świata
płyta Kraków - Pępek świata z dedykacją z serca płynącą oraz płyta Inviolata (20 sztuk)
105zł
Pakiet V - Trójpak
płyta Kraków - Pępek świata z dedykacją z serca płynącą, płyta Alfa i Omega oraz Inviolata (20 sztuk)
145zł
Pakiet VI - Unikalny Jan Boży
nakład wyczerpany
250zł
Pakiet VII - Wspólna biesiada
spotkanie przy winie i domowym cieście oraz śpiewie pieśni z płyty w przytulnej siedzibie Fundacji inCanto oraz oczywiście płyta Kraków - Pępek świata z dedykacją z serca płynącą (5 spotkań) * termin do ustalenia indywidualnie
1000zł
Pakiet VIII - Pakiet Mecenasa
zostań Mecenasem Płyty a Twe nazwisko na wieki na niej się znajdzie + oczywiście 3 płyty Kraków - Pępek świata z dedykacją z serca płynącą
3000zł
Pakiet IX - Niespodzianka
chcesz nas zaskoczyć, albo dać się zaskoczyć? – skontaktuj się indywidualnie, na pewno się dogadamy :)
10 000zł
Można też wspomóc naszą zbiórkę poprzez wykonanie zwykłego przelewu
Fundacja inCanto
ul. Grodzka 54
31-044 Kraków
Numer konta bankowego 17 1140 2004 0000 3302 7727 9454
tytułem: Kraków pępek świata
Fundacja inCanto
Powstała, by zachwycać muzyką, a poprzez zachwyt wskazywać na Tego, który jest źródłem wszelkiego Piękna.
Wspieramy twórców muzyki sakralnej i liturgicznej ze strony administracyjnej i wydawniczej, tak, by mogli się skupić na tworzeniu piękna, pozostawiając nam formalności.
Zajmujemy się muzyką sakralną i liturgiczną, a więc tą, której źródło leży w osobistej relacji artysty, kompozytora z Bogiem i która powstała, aby służyć zbliżaniu człowieka do Stwórcy w liturgii. Jesteśmy pewni, że dobra muzyka liturgiczna jest jednym z najważniejszych składników ewangelizacji (także tej z przymiotnikiem „nowa”), a sama w sobie może stać się istotnym etapem drogi do lepszego poznania Boga. Swoją nadrzędną misję widzimy w umożliwianiu muzycznym arcydziełom pełnienia tej ewangelizacyjnej funkcji. Dlatego na gruncie muzycznym zbliżamy sacrum do jego korzeni, nie godzimy się na traktowanie sakralnych arcydzieł tylko jako eksponatów muzealnych. Inspirujemy się tym, co w tym szczególnym rodzaju muzyki pierwotne i fundamentalne – zachwytem nad Stwórcą wyrażonym w dźwiękach, w całkowitym ukierunkowaniu formy i treści na wyrażanie Jego chwały. Chcemy przyczyniać się do przywrócenia muzyki, która w zamyśle twórcy oddana jest Bogu, na właściwe dla niej miejsce.
Zachwycamy innych tym, czym sami się zachwyciliśmy.
Masz pytania, chcesz się zaangażować? Skontaktuj się:
Szczepan Kasiński | Specjalista ds. fundraisingu i rozwoju
s.kasinski@fundacjaincanto.pl
tel. 506 625 584