Liturgia chrześcijańska: Bizantyjskie Liturgie Eucharystyczne

18

stycznia


Liturgia chrześcijańska: Dobowy cykl nabożeństw...

18

stycznia


Karol Cetwiński OSB

Lekcje słuchania | Karol Cetwiński OSB

Benedyktyn, gregorianista. Wychował się w wielodzietnej rodzinie w Grodzisku Mazowieckim. Ukończył XIV LO w Warszawie, następnie studiował przez rok Lotnictwo i Kosmonautykę na Politechnice Warszawskiej.
W styczniu 2012 roku wstąpił do Opactwa Benedyktynów w Tyńcu, gdzie w styczniu 2014 roku złożył śluby, w styczniu 2017 roku śluby wieczyste, a w czerwcu 2020 roku przyjął święcenia kapłańskie.
W latach 2014-2020 studiował filozofię i teologię w kolegium filozoficzno-teologicznym polskiej prowincji dominikanów w Krakowie (pracę magisterską napisał pod kierunkiem prof. Susi Ferfogli).
Obecnie (od 2020 roku) studiuje śpiew gregoriański w Papieskim Instytucie Muzyki Sakralnej w Rzymie pod kierunkiem Prof. Franza Karla Praßla. Od 2022 roku studiuje także nauki liturgiczne na Papieskim Instytucie Liturgicznym Św. Anzelma w Rzymie.
Od 2014 roku współprowadzi w Polsce wiele warsztatów śpiewu gregoriańskiego (Kraków, Licheń, Poznań, Wrocław i Tyniec). Współorganizował międzynarodowe konferencje naukowe poświęcone śpiewowi gregoriańskiemu w Tyńcu (2018, 2020, 2022 i 2024) oraz kongres AISCGre w Tyńcu (2023). Uczestniczył w licznych kursach i konferencjach o śpiewie gregoriańskim (Benevento, Bratysława, Kraków, Łódź, Poznań, Rzym, Solesmes, Valle de los Caidos).
Oprócz zainteresowań naukowych i wykonawczych interesuje się także kwestiami edytorskimi: od 2014 pracuje nad łacińskim Antyfonarzem Monastycznym dla Opactwa Benedyktynów w Tyńcu oraz od 2022 roku nad nowym polskim brewiarzem monastycznym. Od 2013 jest członkiem fundacji Chronić Dobro, gdzie w latach 2013-2014 prowadził wiele warsztatów dla dzieci i młodzieży. W latach 2014-2020 i od 2022 jest magistrem chóru w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu. Przez kilka lat był także ogrodnikiem i gospodarzem otoczenia klasztoru, kasjerem i prefektem gości.

15

marca

Liturgia chrześcijańska

Liturgia chrześcijańska


O interpretacjach chorału gregoriańskiego

18

stycznia


Liturgia chrześcijańska: Muzyczne aspekty Liturgii Godzin

14

grudnia


Liturgia chrześcijańska: Msza

19

października


Łukasz Miśko OP

Lekcje słuchania | Łukasz Miśko OP

Rocznik 1982, urodzony w Przemyślu. Od wczesnego dzieciństwa uczył się gry na fortepianie i organach. Poszukując współczesnej muzyki kościelnej poznał krakowskich dominikanów, którzy zrewolucjonizowali jego spojrzenie na liturgię. Zainspirowany sposobem modlitwy i śpiewu braci kaznodziejów, wstąpił do Zakonu w roku 2000.
W Zakonie posługiwał jako kantor i dyrygent, brał także udział w kilku sesjach nagraniowych Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego. W roku 2007 otrzymał dyplom Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, broniąc pracę z patrologii. W latach 2009-2019 posługiwał jako duszpasterz akademicki w USA, gdzie koncentrował się na formacji liturgicznej wiernych, wykorzystując w swojej pracy m.in. muzykę liturgiczną praktykowaną w polskich środowiskach dominikańskich. We współpracy z Christopherem Muellerem przygotowywał tłumaczenia i aranżacje oraz popularyzował ją w kolejnych miejscach swojej posługi: Columbia University w Nowym Jorku, Holy Family Cathedral w Anchorage, University of Washington Newman Center w Seattle oraz St. Catherine’s Newman Center w Salt Lake City.
W lipcu 2019 roku powrócił do Polski, aby objąć stanowisko prezesa Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny. W listopadzie 2020 roku został także powołany przez Generała Zakonu Kaznodziejskiego, o. Gerarda Timonera III, na sześcioletnią kadencję członka Podkomisji ds. Muzyki Liturgicznej, działającej przy Komisji Liturgicznej Zakonu. W 2024 uzyskał licencjat kanoniczny na Akademii Katolickiej / Instytucie Tomistycznym w Warszawie w zakresie teologii św. Tomasza z Akwinu.
Rozmiłowany w pielgrzymowaniu szlakiem św. Jakuba w Hiszpanii, ceni sobie pracę indywidualną i w małych grupach oraz teologiczne dyskusje przy lampce dobrego wina.

19

października

Liturgia chrześcijańska: Msza

Liturgia chrześcijańska: Msza

Więcej o tematyce zajęć

Antonina Karpowicz-Zbińkowska

Lekcje słuchania | Antonina Karpowicz-Zbińkowska

Doktor nauk teologicznych, muzykolog. Autorka książek Teologia muzyki w dialogach filozoficznych św. Augustyna (2013), Zwierciadło muzyki (2016) i Rozbite zwierciadło. O muzyce w czasach ponowoczesnych (2021). Członek redakcji Christianitas.

Formy muzyki dawnej

Więcej o tematyce zajęć

Formy muzyki dawnej

Więcej o tematyce zajęć

19

października

16

listopada

14

grudnia

15

lutego

15

marca

12

kwietnia

17

maja

21

czerwca


Harmonia i kontrapunkt...

17

maja


Edukacja muzyczna...

14

grudnia