10.03.2020

Dlaczego Piękno jest ważne? – spotkanie i dyskusja

Uwaga! Spotkanie przełożone na inny termin.

Kiedy w ubiegłym roku rozpoczynaliśmy pracę najpierw nad zbiórką, a potem nad wydaniem książki sir Rogera Scrutona nie przypuszczaliśmy, że przyjdzie kończyć nam ten projekt w kilka miesięcy po przedwczesnej i nieoczekiwanej śmierci Autora. To bolesne dla nas i dla wielu ludzi na całym świecie wydarzenie dodatkowo zmotywowało nas do propagowania myśli sir Rogera. W planach mamy, rzecz jasna, dokończenie prac nad książką, na którą czekają niecierpliwie nie tylko nasi Darczyńcy, ale i spore grono czytelników. Jednak książka to nie wszystko, poprzez co chcielibyśmy tę myśl prezentować coraz szerszemu gronu.

W opublikowanym na niniejszej stronie wspomnieniu o sir Rogerze zamieściliśmy link do filmu Why Beauty Matters? – dokumentu zrealizowanego w 2009 roku przez BBC Scotland. Ten film, mimo że z jakichś powodów niedostępny już w żadnym oficjalnym źródle, ciągle żyje swoim życiem w internecie i jest szeroko komentowany i polecany nie tylko młodym adeptom uczelni artystycznych. Niestety, nie doczekał się polskiej edycji i wciąż pozostaje niedostępny dla tych, którzy z powodu bariery językowej nie są w stanie go obejrzeć. Na naszą skrzynkę mailową dotarły prośby o zorganizowanie dyskusji wokół tez przedstawionych przez sir Rogera. Poszliśmy więc za ciosem, uznając, że może właśnie to jest ten czas. Szczęśliwie, zgłosiła się do nas również pani Natalia Rucińska, która bezinteresownie przygotowała tłumaczenie filmu, z którego wszyscy będziemy mogli skorzystać. (Już teraz serdecznie dziękujemy za tę ogromną pracę!)

Sam sir Roger o zrealizowanym wspólnie z BBC filmie i kontrowersyjnej polityce stacji (10 lat po jego premierze) mówił tak: 

W nawiązaniu do powyższych słów Rogera Scrutona, chcemy podkreślić, że zwróciliśmy się z prośbą do BBC o umożliwienie dostępu do filmu z legalnego źródła w celach naukowych, jednak otrzymaliśmy odpowiedź wskazującą na konieczność opłacenia licencji wysokości min. 2000$, co w zasadzie zamknęło dalszą rozmowę. Nie pomogły argumenty o naukowym celu spotkania i niekomercyjnym charakterze wydarzenia. Pozostaje nam zatem bazować tylko na tym, co nieoficjalne, lecz wciąż dostępne w sieci.

Rozmowa oparta o film Why beauty matters? odbędzie się w gronie wybitnych gości, którzy przyjęli nasze zaproszenie. Dyskusję poprowadzi znany dziennikarz i publicysta, Łukasz Warzecha (Do Rzeczy, Onet.pl). Panelistami będą: prof. Krzysztof Koehler, wicedyrektor Instytutu Książki, były dyrektor TVP Kultura, dr inż. Michał Domińczak, architekt i historyk urbanistyki specjalizujący się w historii prawa budowlanego i przepisów urbanistycznych oraz rewitalizacji i konserwacji zabytków, dr Urszula Tes, filmoznawca, wykładowca kultury współczesnej, autorka książek o kinie, kilkunastu artykułów naukowych, redaktorka dwóch antologii, a także o. Lucjan Bartkowiak CR, zmartwychwstaniec, artysta, mozaikista, członek Rady Programowej Fundacji inCanto.

Spotkanie odbędzie się w siedzibie Fundacji przy ul. Kujawskiej 3A. Wstęp jest oczywiście wolny, jednak ze względu na ograniczoną przestrzeń i komfort uczestników postanowiliśmy wprowadzić internetową rejestrację (decyduje zasada – kto pierwszy ten lepszy). Jeśli zainteresowanie spotkaniem znacznie przekroczy możliwości naszego saloniku zdecydujemy o przeniesieniu wydarzenia w inne miejsce. Z zarejestrowanymi uczestnikami będziemy się kontaktować mailowo, by potwierdzić dostępność miejsc i podać szczegóły zmian, jeśli będzie to konieczne.

Niestety, nie możemy jeszcze zaprosić Państwa do zakupu tak oczekiwanej książki Music Matters, natomiast specjalnie na potrzeby naszego spotkania wprowadzimy do naszego sklepu Piękno Rogera Scrutona, które doskonale dopełnia myśl Autora zawartą w filmie. Jeśli ktoś z Państwa będzie zainteresowany zakupem tej pozycji, prosimy o zaznaczenie tego w poniższym formularzu (będzie nam łatwiej przygotować adekwatny nakład do sprzedaży w cenie 30 zł.)

Kiedy?

Nowy termin spotkania zostanie wkrótce podany.

Gdzie?

Podziel się naszymi informacjami