23.05.2018

Monodia liturgiczna - nie tylko dla organistów

Dzięki wytrwałości i pomysłowi siostry Susi Ferfoglii z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II istnieje w Polsce jedyne w swoim rodzaju miejsce, w którym można rozsmakować się w bogactwie dawnej, często niesłusznie pomijanej, muzyki liturgicznej.

Do niedawna temat muzyki liturgicznej, czy nawet szerzej – kościelnej – dotyczył głównie organistów. Udział innych świeckich w jej tworzeniu zwykł polegać głównie na działalności różnego rodzaju grup dziecięcych i młodzieżowych. Od pewnego czasu obserwujemy jednak prawdziwy wysyp przeróżnych inicjatyw mających na celu kształcenie muzyków kościelnych – amatorów. W ciągu całego roku można przebierać w niezwykle bogatej ofercie warsztatów, a dla osób preferujących bardziej systematyczny sposób pracy – różnego rodzaju szkół śpiewu liturgicznego. Projektów tego typu znajdziemy w Polsce przynajmniej kilka, (niektóre z nich podlinkowane są pod tym wpisem) a ich wspólnym mianownikiem jest repertuar oparty na prostych utworach czterogłosowych przeznaczony dla zespołów amatorskich, a także śpiew gregoriański i pieśni tradycyjne.

W odróżnieniu od inicjatyw dla amatorów powstała niedawno w Krakowie ciekawa propozycja dla muzyków profesjonalnych, nie tylko dla organistów, ponieważ w muzyce kościelnej to śpiew pełni rolę nadrzędną. Dzięki wytrwałości i pomysłowi siostry Susi Ferfoglii z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II istnieje w Polsce jedyne w swoim rodzaju miejsce, w którym można rozsmakować się w bogactwie dawnej, często niesłusznie pomijanej, muzyki liturgicznej. Studia podyplomowe z monodii liturgicznej, bo o nich mowa, ogłaszają kolejny nabór kandydatów! Zapraszamy i my do wyruszenia w 4-semestrową podróż do źródeł jednogłosowej muzyki kościelnej.

Zaproszenie skierowane jest w pierwszym rzędzie do praktykujących muzyków, ale także do wszystkich odpowiedzialnych za kształt i jakość śpiewu liturgicznego w Kościele.

Mile widziani są również absolwenci wyższych uczelni i wszyscy zainteresowani śpiewem gregoriańskim i monodią liturgiczną – mówi s. Susi Ferfoglia, założycielka i pomysłodawczyni studiów.

Nie znamy lepszego miejsca do rzeczywistego zagłębienia się w temat monodii liturgicznej. W programie studiów znalazły się bowiem: liturgika, paleografia łacińska, semiologia gregoriańska, modalność utworów gregoriańskich, historia i analiza form gregoriańskich, dyrygentura gregoriańska, kultura średniowiecza, wprowadzenie do kodykologii, psalmodia, śpiew starorzymski, śpiew ambrozjański, śpiew mozarabski, rytmika śpiewu gregoriańskiego na przestrzeni wieków, tradycja Kościołów wschodnich, zajęcia praktyczne ze śpiewu gregoriańskiego (grupowe i indywidualne) oraz wiele innych przedmiotów. Ta lista robi ogromne wrażenie, biorąc pod uwagę jak niewiele można dowiedzieć się o tych zagadnieniach na studiach muzycznych.

Jako Fundacja stawiająca sobie za cel poszukiwanie i popularyzowanie najlepszych źródeł muzyki sakralnej nie moglibyśmy nie patrzeć z podziwem na program i profesjonalizm Studiów z monodii liturgicznej. Całym sercem polecamy tę inicjatywę! – mówi Łukasz Serwiński, prezes Fundacji inCanto.

Wśród wykładowców Studiów nie brakuje autorytetów. Wykłady poprowadzą Marcin Abijski, Jakub Kubieniec, Michał Sławecki, o. Radosław Tomczak OFMConv, ks. Mariusz Białkowski, Patrizia Bovi, Marco Gozzi, ks. Alberto Turco i inni.

Więcej informacji o rekrutacji i wymaganiach wstępnych można szukać na rekrutacja.upjp2.edu.pl oraz mimk.upjp2.edu.pl.

Zapraszamy także do:

Szkoły Kantorów w Krakowie

Franciszkańskiej Szkoły Muzyki i Liturgii w Krakowie

Szkoły Śpiewu Liturgicznego w Warszawie

Wrocławskiego Liturgicznego Studium Wokalnego

Podziel się naszymi informacjami