Warsztaty dla młodzieży w wieku 13-18 lat
MUZOkreacja – kreatywne zetknięcie z Muzyką Dawną.
Warsztaty dla młodzieży w wieku 13-18 lat
Muzokreacja – kreatywne zetknięcie z Muzyką Dawną.
Muzyka niesie ze sobą najstarsze wspólne przeżycia ludzkości. Miejsce wokół ogniska lub kominka było zawsze wypełnione muzyką tworzoną przez domowników. W ciągu ostatniego stulecia gdzieś utraciliśmy tę naturalną swobodę radosnego, budującego więzi muzykowania. Szczególnie muzyka dawna może się jawić jako niedostępna i hermetyczna, tymczasem to właśnie jej najbliżej do wspomnianej pierwotnej i naturalnej twórczości. Podczas warsztatów, na które chcemy Was serdecznie zaprosić, przekonamy się, że muzyka dawna to nie tylko przeżycia koncertowe, ale wciąż żywe źródło sposobów na wyrażanie siebie, współtworzenie niezapomnianych przeżyć i doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu z rodziną i przyjaciółmi.
Nasze spotkania mają za zadanie dać Wam konkretne narzędzia, których możecie użyć do tworzenia i orientowania się w świecie muzyki. Dowiecie się, jak śpiewać, aby wywołać konkretne emocje lub nawiązać do warstwy symbolicznej wyśpiewywanego tekstu. Poznanie podstaw akompaniamentu oraz techniki improwizowanych ozdobników pozwolą Wam tworzyć bardzo przekonujące interpretacje. Zdobycie wiedzy o podstawowych technikach nagraniowych i edycji materiałów pomoże Wam przygotować nagranie do publikacji w sieci. Uczestnicząc w naszych warsztatach zdobędziecie zatem komplet umiejętności potrzebnych do tworzenia własnych muzycznych interpretacji i dzielenia się swoją sztuką.
W związku z pandemiczną rzeczywistością, która nas otacza, niestety nie będziemy mogli zorganizować wszystkich spotkań w ramach Muzokreacji w formie stacjonarnej. Dlatego też przygotowaliśmy specjalną formę warsztatów w wersji online. I gorąco Was zachęcamy do wzięcia w nich udziału!
Jak będą wyglądać warsztaty Muzokreacja Online?
Zostaniecie zaproszeni do dedykowanej danemu spotkaniu grupy na Facebooku. Tam, dwa dni przed terminem warsztatów online, udostępnimy specjalnie przygotowane dla Was materiały wideo, na którym Prowadzący zapozna Was z tematem warsztatów, zaprezentuje śpiew i instrumenty, a także wyjaśni i przekaże Wam zadanie do przygotowania na spotkanie. Zostaną Wam również udostępnione do wydrukowania wszelkie potrzebne materiały. Przez cały czas przygotowania jak i po spotkaniu grupa będzie otwarta – będziecie mogli zadać na niej pytanie lub podzielić się swoimi spostrzeżeniami.
W dniu warsztatów spotkamy się o godzinie 10.00 na grupowym wideo, gdzie wraz z Prowadzącym sprawdzicie efekty swojej pracy, wspólnie wykonacie ćwiczenia i zdobędziecie ciekawą wiedzę.
Będzie nam niezmiernie miło,jeżeli zdecydujecie się zostać naszymi domownikami i „grzać się przy wspólnym ogniu”.
Na spotkania zapraszamy młodzież w wieku 13-18 lat.
Nowe terminy warsztatów
24.09.2020 [odbyło się] – Jak nagrać swoją twórczość i przygotować ją do publikacji w sieci?
Podczas pierwszego spotkania z Mateuszem Kucharskim dowiecie się, jak w domowych warunkach nagrywać swoją twórczość, następnie za pomocą prostych i darmowych programów przygotować ją do publikacji w internecie. Mateusz zawodowo zajmuje się realizowaniem nagrań i prowadzi własną firmę.
12.12.2020 – Śpiew prosty i ozdobny. Jak improwizować ozdobniki i upiększać znane melodie? [online]
Warsztaty odbędą się pod przewodnictwem Marii Klich, lirniczki i śpiewaczki związanej z zespołem Flores Rosarum, która opowie Wam szerzej o improwizacji w dawnych pieśniach. Okazuje się, że proste i znane melodie można samodzielnie upiększyć w interesujący sposób!
19.12.2020 – Instrumenty i społeczeństwo w XV w oraz sztuka akompaniamentu, czyli jak grać prosto i imponująco? [online]
Spotkanie poprowadzi Bartosz Izbicki, muzykolog, organista i kierownik artystyczny zespołu Jerycho, który zaprezentuje Wam podczas zajęć jak stworzyć prosty akompaniament dla swojego śpiewu.
30.12.2020 – Jak śpiew rezonuje z naszym ciałem i jaka była symbolika muzyki w dawnych wiekach? [online]
Warsztaty zamykające cały cykl poprowadzi dla Was Anita Pyrek-Nąckiewicz, chórmistrzyni specjalizująca się w muzyce dawnej. Dowiecie się na nich między innymi, że muzyka w dawnych czasach posiadała bardzo bogatą symbolikę, a każda skala odpowiadała innym emocjom.
Prowadzący warsztaty
Mateusz Kucharski
Z wykształcenia i zamiłowania inżynier akustyk, z zawodu informatyk. Od wielu lat zaangażowany w inicjatywy muzyczne przy klasztorze oo. Dominikanów. Był między innymi kantorem scholi beczkowej, brał udział w nagraniach kilku płyt Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny. Członek zespołu Sancta Trinitas i San Clemente (więcej)
Bartek Izbicki
Muzykolog i organista. Uczeń ks. prof. Jerzego Pikulika i Marcela Pérès’a. Od przeszło 20 lat zajmuje się polską tradycją chorału, monodii liturgicznej i pieśni nabożnej. Absolwent muzykologii kościelnej na Akademii Teologii Katolickiej (obecnie UKSW) w Warszawie. W 1996 roku uczestniczył w kursie chorału gregoriańskiego pod kierunkiem Marcela Pérès’a (więcej)
Maria Anna Klich
Wokalistka, lirniczka. Pochodzi z Poznania, gdzie ukończyła Akademię Muzyczną (fortepian). Studia kontynuowała na Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Conservatoire National de Region w Lyonie (śpiew solowy). Swoje umiejętności doskonaliła podczas rocznego stypendium na Uniwersytecie Muzycznym w Bukareszcie oraz na (więcej)
Anita Pyrek-Nąckiewicz
Ukończyła Dyrygenturę Chóralną, Muzykę Kościelną oraz Edukację Muzyczną na Akademii Muzycznej w Krakowie. Doktorantka Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Od 2007 roku współtworzy żeński zespół wokalny Flores Rosarum, wykonujący chorał gregoriański, muzykę Hildegardy z Bingen (więcej)
Relacja z warsztatów
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.