4. 03. 2018

Krzyża tajemnice - muzyczne spotkanie z pieśniami wielkopostnymi

W ramach camera IN canto kontynuujemy rozważania Męki Pańskiej zawarte w pieśniach. Ostatnio śpiewaliśmy sami, uczyliśmy się nowych – starych melodii, prawdopodobnie doskonale znanych naszym babciom. Jesteśmy przekonani, że repertuar ten nie starzeje się i nie jest skazany na zaleganie pod wieloma warstwami kurzu. Dowiedziemy tego na najbliższym spotkaniu z cyklu camera IN canto, podczas którego dawne pieśni usłyszymy we współczesnej interpretacji. Nasze zaproszenie przyjęli znakomici muzycy, współpracujący ze sobą od lat: Sławek Witkowski i Magda Krzywda. Jest to duet niezwykły – o bardzo szerokim spektrum zainteresowań muzycznych: od chorału gregoriańskiego i pieśni tradycyjnych po poezję śpiewaną i jazz.

To nie będzie koncert, ale rodzaj spotkania muzycznego. Obowiązuje całkowite zaangażowanie – zapowiadają artyści.

W repertuarze znalazły się staropolskie pieśni o Męce Pańskiej, adaptacje hymnów chorałowych, współczesne pieśni kościelne oraz własne kompozycje duetu. Wszystko na głos i gitarę klasyczną. Obowiązuje całkowite zaangażowanie – w niektórych pieśniach także głosem.

Sławomir Witkowski – muzyk i muzykolog, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego, kantor parafii św. Jadwigi Śląskiej w Chorzowie, wykładowca Szkoły Kantorów w Krakowie. Prowadzi męski chór Schola Cantorum Minorum Chosoviensis specjalizujący się w wykonywaniu chorału gregoriańskiego i wczesnej polifonii. Współpracuje także z zespołem Scandicus wykonując wokalną i instrumentalną muzykę średniowieczną.

Magdalena Krzywda – wokalistka, autorka tekstów i muzyki, pedagog. Absolwentka katowickiej Akademii Muzycznej na kierunkach teoria muzyki i wokalistyka jazzowa. Wykonuje zarówno poezję śpiewaną, jazz jak również polskie pieśni tradycyjne i muzykę chorałową.

Kiedy?

9 marca 2018, godz. 17:30

Podziel się naszymi informacjami