3. 03. 2018

Otwieramy się na gości

Zespół Fundacji nie zwalnia i pracuje bardzo intensywnie. Na efekty większości tych działań przyjdzie trochę poczekać, ale na pewno będziemy się nimi chwalić.

Jednak nie wszystkie nasze inicjatywy owiane są mgiełką tajemnicy. Z dumą udostępniamy filmową relację z otwarcia naszego biura. Było spektakularnie! Goście dopisali, dostaliśmy masę wspaniałych prezentów i usłyszeliśmy dużo ciepłych słów. Zaprzyjaźniony z nami o. Marcin Drąg OFMConv poświęcił nasze cztery kąty, a o tym, jak byliśmy przejęci i podekscytowani niech świadczy fakt, że Paweł Bębenek poproszony o zaintonowanie stosownej do okazji pieśni – zaniemówił (przyznajemy, że każdy z nas miał w głowie pustkę).

Centralnym punktem tego wyjątkowego spotkania był recital Mateusza Kowalskiego Viola da gamba – 250 lat w pigułce. Nasi goście byli urzeczeni brzmieniem tego wspaniałego instrumentu. A Mateusz zrobił nam niemałą niespodziankę, gdyż nie tylko zagrał, ale i zaśpiewał, oczywiście z gambowym akompaniamentem.

Recital Mateusza był także inauguracją camera IN canto. Biuro otworzyliśmy na gości i już dwa tygodnie później spotkaliśmy się ponownie. Tym razem w nieco innej atmosferze, ale w równie zacnym gronie. Zebraliśmy się wokół tradycyjnych pieśni pasyjnych, tych lekko zakurzonych, może trochę zapomnianych. Wieczór został roboczo nazwany „lekcją śpiewania”, a poprowadził go Daniel Wierzejski, który przybliżył nam nie tylko dawne melodie, ale także opowiedział o śpiewanych utworach i o śpiewaczej tradycji w ogóle. Przez około dwie godziny rozważaliśmy tajemnice Męki Pańskiej zawarte w przepięknych, nierzadko,poetyckich tekstach pieśni. Uczestnicy spotkania zachwycili nas swoim zaangażowaniem, a ściany naszego biura niemal się trzęsły od gromkiego śpiewu. Jesteśmy przekonani, że to doświadczenie warto powtórzyć, już z nieco innym repertuarem.

Jeśli nie chcesz przegapić wydarzeń z cyklu camera IN canto, zapisz się na nasz newsletter.

Podziel się naszymi informacjami