23.06.2021

Noli me tangere – zaproszenie

Noli me tangere – zaproszenie

Kilkoro Przyjaciół naszej Fundacji (Magdalena Rychlak, Mateusz Solarz, Mateusz Kucharski i Paweł Bębenek) jest zaangażowanych w projekt obejmujący koncert, wykład i wystawę grafik, skupiony wokół postaci świętej Marii Magdaleny. My dziś przekazujemy Wam szczegóły tego wydarzenia i zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału, tym razem na żywo. 

Maria Magdalena w świetle przekazów z Ewangelii była uczennicą Jezusa, uwolnioną od siedmiu złych duchów, wraz z innymi kobietami szła za Nim od Galilei, słuchając nauk i usługując. To ona – tak bardzo obdarowana – wytrwała pod krzyżem, była przy złożeniu ciała Pana do grobu, a po zmartwychwstaniu to właśnie jej Jezus pokazał się jako pierwszej. To spotkanie z Ogrodnikiem, w którym Maria zostaje wezwana po imieniu, odmienia nie tylko jej życie, ale staje się początkiem wielkiego głoszenia. Maria Magdalena to Apostołka Apostołów, ta, która pierwsza spotkała Zmartwychwstałego Pana i która to zmartwychwstanie poszła obwieścić innym. Piękna rola i ważne zadanie. To właśnie historia – ta opowiedziana i ta wyobrażona – Marii z Magdali stała się kanwą niezwykłego projektu pt. Noli me tangere – opowieść Marii Magdaleny. Pomysłodawcą i twórcą koncepcji (oraz niektórych kompozycji) jest Maciej Adamczak, kontrabasista, jazzmen, wykładowca krakowskiej Akademii Muzycznej. Do swojego pomysłu zaprosił znakomitych kompozytorów i muzyków. Do wybranych z Pisma Świętego tekstów, z zachowaniem ich oryginalnego kształtu i brzmienia, stworzono kompozycje na kilkunastoosobowy zespół wokalny, saksofon i kontrabas. Jest to swego rodzaju muzyczny improwizowany eksperyment, stanowiący próbę połączenia środków wyrazu pochodzących z pozornie odległych muzycznych światów.
Na koncert zapraszamy w najbliższą sobotę, 26 czerwca o godz. 20:20 do Bazyliki Trójcy Świętej w Krakowie (ul. Stolarska 12). Organizatorem całego wydarzenia jest Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny, a w projekt zaangażowani są również Przyjaciele naszej Fundacji (m. in. Mateusz Solarz i Mateusz Kucharski – członkowie Rady Programowej). W repertuarze zabrzmią napisane specjalnie na tę okazję kompozycje artystów z dominikańskiego środowiska muzycznego – Uli Rogali, Pawła Bębenka i Tomasza Samulnika OP. Utwory te będą także stanowiły dźwiękową podstawę improwizacji jazzowych w wykonaniu Piotra Barona (saksofon) i Macieja Adamczaka (kontrabas).
Koncert poprzedzi wykład Marii Miduch – dr judaistyki i hermeneutyki biblijnej, mgr teologii i studiów bliskowschodnich, wykładowcy języka hebrajskiego i Starego Testamentu – zatytułowany Wezwana po imieniu, a na gościnnych krużgankach dominikańskiego klasztoru będzie można obejrzeć kilka niezwykłych prac Kamili Kansy vel Laury Makabresku, nawiązujących do tematu kobiecości w Kościele.

Magdalena Rychlak