20.01.2021

MuzoKreacja – podsumowanie

MuzoKreacja – podsumowanie

Czy ktoś z Was kiedyś się zastanawiał, czy ciekawsze są melodie smutne czy wesołe? A wiecie jak wykorzystać burdon w akompaniamencie? A może mieliście okazję śpiewać chorał gregoriański lub nauczyć się ornamentować cantigi? Wiecie jak korzystać z piękna muzyki dawnej w dzisiejszym świecie?
Wydaje się, że wokół muzyki dawnej istnieje jakiś rodzaj muru. Może ze względu na nazwę, może przez nieprzystępne nieraz postawy artystów, którzy gubią nogi w poszukiwaniu interpretacji tzw. historycznie poinformowanych, twierdząc zarazem, że jako jedyni mają mandat na właściwe wykonywanie tej muzyki. A może przede wszystkim przez zapomnienie, które sprawia, że jedynie grono pasjonatów traktuje muzykę dawną poważnie.
Fundacja inCanto od trzech lat stara się to zmieniać, pokazując wartościową muzykę sakralną i dawną jako tą, która może być ważnym i twórczym elementem naszego życia. Tym razem postanowiliśmy wyjść z tą misją do młodzieży, organizując cykl warsztatów MuzoKreacja, który zakończył się 30 grudnia 2020 roku.
Młodym ludziom w sposób szczególny muzyka dawna może wydawać się czymś odległym i nieprzystającym do dzisiejszych czasów. Dzięki warsztatom MuzoKreacja chcieliśmy pokazać młodszemu gronu, że muzyka ta, mimo że dawna, skrywa wiele bogactwa, które czeka by je odkryć i korzystać z jego dobrodziejstw. Czy to się udało? Reakcje uczestników wskazują, że tak!

Podczas warsztatów zależało nam na wszechstronnym podejściu do tematu muzyki dawnej, o co zadbali prowadzący. Od śpiewu (ćwiczeń głosowych i ornamentacji), poszukiwania dawnych melodii we współczesnych utworach, śpiewania cantigas (pol. kantyczki) i chorału gregoriańskiego, poznawania dawnych instrumentów klawiszowych i tworzenia własnego akompaniamentu do śpiewu, aż po ważne zagadnienia współczesnej techniki, takie jak nagrywanie dźwięku czy pisanie nut w programie komputerowym. Tego wszystkiego młodzież mogła doświadczyć i dowiedzieć się na warsztatach prowadzonych przez wspaniałych artystów i znawców dziedziny, w większości znanych już publiczności fundacyjnej: Mateusza Kucharskiego – inżyniera akustyka, Marię Klich – lirniczkę i wokalistkę, Bartosza Izbickiego – muzykologa i organistę, oraz Anitę Pyrek-Nąckiewicz – dyrygentkę i pedagoga wokalnego. Ich wiedza, doświadczenie z muzyką dawną i wielkie zaangażowanie sprawiło, że mimo nieprzychylnych okoliczności pandemicznych udało nam się zrealizować cel – uchylić młodzieży rąbka tajemnicy i zaangażować we wspólne tworzenie.
Pewien niedosyt pozostawia nam fakt, że tylko jedno z czterech spotkań mogło się odbyć stacjonarnie, tak jak wiele innych instytucji, dopadła nas pandemiczna rzeczywistość i zmuszeni byliśmy zmodyfikować formę zajęć, dlatego pozostałe warsztaty odbyły się online. Zachęceni entuzjazmem młodych ludzi i ich pozytywnym odbiorem MuzoKreacji nie spoczywamy na laurach i zamierzamy dalej odczarowywać i przybliżać wszystkim zainteresowanym piękno muzyki sakralnej, nie tylko tej dawnej. Mamy tylko nadzieję, że przy następnej okazji będziemy mogli spotkać się osobiście.

Podziel się naszymi informacjami