29.12.2020

Tenebrae Unlocked – jesteśmy partnerem projektu

Tenebrae Unlocked – jesteśmy partnerem projektu

Tenebrae Unlocked to seria krótkich koncertów brytyjskiego zespołu Tenebrae zarejestrowanych w pięknych wnętrzach kościoła św. Augustyna w Kilburn (Londyn) i opublikowanych w internecie. Pomysłodawcą projektu jest Nigel Short, dyrygent i założyciel zespołu oraz były członek doskonale znanego w Polsce i na świecie The King’s Singers. Internetowa publiczność ma okazję wysłuchać czterech koncertów wysyconych muzyką różnych epok i stylów, odzwierciedlających bogaty repertuar zgromadzony przez 20 lat działalności zespołu. Pierwszy film-koncert Musica Dei Donum składa się z sakralnych utworów mistrzów renesansowej polifonii: Thomasa Tallisa, Orlando di Lasso, Williama Byrda i Thomása Luisa de Victorii. Na kolejny program składają się motety Maxa Regera, Johannesa Brahmsa i Antona Brucknera. Russian Treasures (Rosyjskie Skarby) to tytuł trzeciego koncertu, wypełnionego kompozycjami twórców rosyjskich: Sergeia Rachmaninova, czy mniej znanych w Polsce Viktora Kalinnikova, Pavela Chesnokova i Nikolay’a Kedrova. Projekt wieńczy Muzyka Sfer (Music of the Spheres), wybór XX-wiecznych utworów Philipa Moora, Judith Bringham i Charlesa Villiersa Stanforda. Dokładny repertuar koncertów, a także ich opis oraz informacje o całym projekcie, wykonawcach i realizatorach dostępny jest w programie:

Fundacja inCanto została polskim partnerem projektu Tenebrae Unlocked, co napawa nas dumą, ale przede wszystkim wielką radością. Mamy nadzieję, że nasi Przyjaciele, a przede wszystkim publiczność festiwalu Musica Divina, docenią zarówno prezentowaną muzykę, ale i nasze wysiłki w budowaniu relacji z wybitnymi muzykami. Z myślą o Was zadaliśmy kilka pytań Nigelowi Shortowi, a zapis tej krótkiej rozmowy znajdziecie poniżej.

Tenebrae Unlocked jest projektem, który pojawił się w tym szczególnie trudnym okresie, jaki jest jego cel?
Większość naszych koncertów w 2020 roku została odwołana ze względu na trwająca pandemię koronawirusa. Wówczas narodził się pomysł stworzenia serii filmów krótkometrażowych, w których Tenebrae wykona wybrane utwory, dokładnie jak na koncertach granych na żywo i udostępni je wszystkim osobom – bez względu na to, gdzie na świecie się znajdują – które chcą zobaczyć nas i posłuchać pięknej muzyki.

Jaka jest rola muzyki (a nawet samej kultury) w tym trudnym czasie? Czy uważa Pan, że arcydzieła muzyki dawnej nadal niosą ważne treści dla osób zmagających się z trudnościami, szczególnie takimi, z jakimi mamy do czynienia obecnie?
Dla wielu ludzi, czy są tego świadomi czy nie, kultura jest istotnym elementem naszej codzienności. Brak dostępu do kultury powoduje braki w naszym człowieczeństwie. Twórczy ludzie zajmujący się sztuką z pewnością odczuwają to dojmująco, tak jak ja i cały zespół Tenebrae. By wieść spełnione, interesujące i szczęśliwe życie, wszyscy potrzebujemy różnorodności i stymulacji, które mogą przybierać różne formy. Sztuka może zapewnić niezbędne poczucie spokoju i relaksu w świecie, który wydaje się poruszać coraz szybciej, dając nam coraz mniej czasu na refleksję nad naprawdę ważnymi rzeczami w naszym życiu. Według mnie, nasz wybór repertuaru z nurtu muzyki dawnej pozwala nam zwolnić, skupić się na czymś nieskażonym i pogodnym i oderwać się od codziennych obowiązków i stresu towarzyszącemu współczesnemu modelowi życia. Niezależnie od tego, czy uzna się religijny aspekt tej muzyki, pozostaje ona piękna i każdy ma szansę ją docenić, podziwiać i cieszyć się nią

Wygląda na to, że chór Tenebrae, Musica Divina i Fundacja inCanto podzielają ten sam pogląd, że piękno ma znaczenie. Czy zgadza się Pan z tym, że jeśli zaprzepaśćmy piękno w naszym życiu stracimy jako wspólnota?
Tak, oczywiście! Myślę, że utracimy część siebie, jeżeli zaprzepaścimy wrażliwość i zdolność do dostrzegania i docenienia piękna w tworzonych dziełach, niezależnie czy będzie to muzyka, czy jakakolwiek inna sfera życia.

Co było kluczem w wyborze repertuaru w projekcie Tenebrae Unlocked?
Klucz był prosty: wybraliśmy utwory, które bardzo dobrze znaliśmy i uwielbiamy śpiewać. Chcieliśmy przywołać coś z naszego doświadczenia koncertów na żywo, by się tym podzielić, więc najlepszym sposobem by to osiągnąć, było wybranie takiej muzyki, którą wykonywaliśmy wielokrotnie i próba odtworzenia atmosfery koncertu, chociaż oczywiście nie było żadnej publiczności. Jako zespół musimy być skoncentrowani i skupieni dokładnie na tym, co robimy, ponieważ to pomaga przyciągnąć publiczność i dzielić z nią to doświadczenie.

Jakie byłyby Pana rady dla młodych inicjatyw podobnych do naszej – wygląda na to, że w Polsce trudniej jest otrzymać pomoc finansową na sztukę wysoką, niż w Wielkiej Brytanii. Czy nadal warto to robić?
To jest zadziwiające: wydaje się, że na przestrzeni dziejów, sztuka zawsze musiała borykać się z trudnościami, a mimo to najpotężniejsze dzieła powstają właśnie w czasach przeciwności. Nie dziw się, że to naprawdę jest walka. Zaakceptuj to i wiedz, że robisz wspaniałe, niezwykłe rzeczy, które przynoszą korzyści znacznie większej liczbie osób, niż ci się wydaje.

Tenebrae – wielokrotnie nagradzany, jeden z czołowych światowych zespołów wokalnych, znany ze swojej pasji i precyzji.
Pod dyrekcją Nigela Shorta Tenebrae dwukrotnie zdobył nagrodę BBC Music Magazine Awards (2012 i 2016) (Best Choral Performance), a nagranie Requiem Gabiela Fauré z London Symphony Orchestra było nominowane do Gramophone Awards (2013). W 2018 album Music of the Spheres otrzymał nominację do nagrody Grammy.
Tenebrae słynie z wysoko ocenianych interpretacji muzyki chóralnej, począwszy od renesansu po współczesność i występuje na najważniejszych festiwalach i w najlepszych salach koncertowych, w tym BBC Proms, Edinburgh International Festival (Szkocja), Lipsk Gewandhaus (Niemcy) i Melbourne Festival (Australia).

Nigel Short – wielokrotnie nagradzany dyrygent, zdobył uznanie w światowym środowisku muzycznym zarówno za wybitne nagrania, jak i występy na żywo, kierując najlepszymi orkiestrami i chórami.
Były członek renomowanego zespołu wokalnego The King’s Singers (1994–2000), w 2001 roku, założył Tenebrae, wirtuozowski chór, który łączy w sobie pasję chóru katedralnego i precyzję zespołu kameralnego.
Do tej pory Nigel Short prowadził m.in. Academy of Ancient Music, BBC Symphony Orchestra, London Symphony Orchestra, Royal Philharmonic Orchestra. Płyta z koncertowym wykonaniem Requiem Gabriela Faure, w wykonaniu Tenebrae i London Symphony Orchestra (dyr. N. Short) była nominowana do nagrody Gramophone (2013), a wiele innych nagrań cieszy się uznaniem krytyków. Nigel Short współpracuje z najlepszymi wytwórniami na świecie, w tym Decca Classics, Deutsche Grammophon, EMI Classics i Warner Classics. W 2018 roku otrzymał nominację do nagrody Grammy w kategorii Best Choral Performance za album Music of the Spheres (wyk. Tenebrae). Jako producent współpracuje z wieloma brytyjskimi chórami i zespołami wokalnymi, w tym Alamire, Ex Cathedra, Gallicantus i The King’s Singers.

Podziel się naszymi informacjami