19.11.2020

Muzyka jest ważna – przedsprzedaż książki R. Scrutona

Muzyka jest ważna – przedsprzedaż książki R. Scrutona

Kiedy niespełna 3 lata temu powstawała Fundacja inCanto nie mieliśmy pojęcia, że spotka nas zaszczyt wydania po polsku pism Rogera Scrutona. Prace nad projektem zatytułowanym Music Matters rozpoczęliśmy w 2019 roku. Szczegóły publikacji mieliśmy szczęście konsultować jeszcze bezpośrednio z Autorem. Wydanie książki wsparło ponad 100 osób w ramach powszechnej akcji crowdfundingowej prowadzonej na naszej stronie internetowej. Choć zbiórka pierwotnie nie zakończyła się pełnym sukcesem, po kilku miesiącach znaleźli się Darczyńcy, którzy przekazali nam brakującą kwotę umożliwiając realizację tego, jak się okazało, niemałego przedsięwzięcia. Wydanie książki wsparła kancelaria prawna SMW Legal z Krakowa, a na rzecz wydania książki odbył się koncert włoskiej pianistki Eriki Crinò mieszkającej na stałe w Kanadzie. Mniej więcej w połowie prac nad publikacją musieliśmy zmierzyć się z bolesną informacją o niespodziewanej śmierci sir Rogera, która nadała projektowi Music matters nowego wymiaru – wypełnienia zobowiązania, które zaciągnęliśmy wobec samego Autora. Przez wiele miesięcy, nie bez trudu i przeciwności, nadawaliśmy książce ostateczny kształt prowadząc konsultacje muzykologiczne i językowe, chcąc oddać w Państwa ręce tłumaczenie możliwie najwierniejsze myśli Autora. Na czas prac nad książką położyła się cieniem również pandemia koronawirusa, która sparaliżowała życie kulturalne na całym świecie, stawiając pod znakiem zapytania los wielu wydarzeń, publikacji, a nawet przyszłości instytucji takich jak nasza.

Mając te trudne okoliczności w pamięci z tym większą radością oznajmiamy, że owoc starań, troski i wsparcia całej rzeszy osób ceniących spuściznę sir Rogera Scrutona niedługo trafi w Państwa ręce. Już w piątek, 20 listopada rozpoczynamy przedsprzedaż, która potrwa tydzień – do 26 listopada włącznie. Zakupione w tym czasie książki Muzyka jest ważna zostaną wysłane 27 listopada i wtedy też publikacja trafi do regularnej sprzedaży.

Do książek zakupionych w przedsprzedaży dołączymy specjalny upominek – zakładkę z cytatem i zdjęciem sir Rogera.

Zgodnie z ustaleniami poczynionymi z Autorem w książce znajduje się większość tekstów z książki Music as an Art (Bloomsbury, Londyn 2018) oraz kilka artykułów opublikowanych pierwotnie wyłącznie w internecie, przez Future Symphony Institute – amerykański think tank poświęcony muzyce klasycznej, w którego honorowym gronie zasiadał Roger Scruton. Polski Czytelnik ma więc wyjątkową okazję przeczytać niektóre teksty jako pierwszy. Jak już się rzekło, książka nie jest bezpośrednim tłumaczeniem Music as an Art, lecz autorskim wyborem tekstów, któremu sam sir Roger nadał nową nazwę Music Matters. Układ artykułów został ustalony już po śmierci Autora w oparciu o strukturę książki Music as an Art oraz nasze osobiste wyczucie.

Mamy świadomość, że do dnia publikacji wiodła wyboista, ale jednocześnie bardzo satysfakcjonująca ścieżka. Jesteśmy dumni, że możemy te teksty pokazać państwu w polskim przekładzie jako pierwsi. Warto też zauważyć, że jest to pierwsza książka Rogera Scrutona wydana po polsku, która traktuje o muzyce. Jesteśmy wdzięczni Panu Bogu, Sir Rogerowi, Darczyńcom i wielu osobom zaangażowanym merytorycznie w tłumaczenie i konsultowanie polskiego wydania Music Matters. Podjęliśmy się tego zadania z poczuciem, że realizujemy zaszczytną i bardzo istotną misję. Wymowa tekstów składających się na tę książkę mogłaby śmiało stanowić rodzaj konstytucji dla postrzegania roli, jaką nasza Fundacja chciałaby odgrywać w życiu społecznym. Choć mamy jeszcze rozliczne ambitne plany, możemy śmiało powiedzieć, że jeśli misja Fundacji inCanto miałaby zostać zwieńczona publikacją tej książki – było warto się trudzić.

Podziel się naszymi informacjami