6.02.2020

Inspirujemy powstanie nowej scholi

Nie ma co ukrywać – porywamy się na trudny pomysł, ale wierzymy, że może się udać. Chcemy powołać do istnienia scholę liturgiczną, której miejscem posługi będzie kościół oo. Zmartwychwstańców przy ul. Łobzowskiej 10. Schola mogłaby wziąć odpowiedzialność przede wszystkim za śpiew na comiesięcznych mszach świętych wotywnych o Duchu Świętym. Ważnym momentem zaangażowania scholi w ciągu roku liturgicznego może być również Pasterka i Triduum Paschalne. Z racji gregoriańskiego charakteru mszy świętych wotywnych, podstawą repertuaru (przynajmniej na początku) będzie chorał, ale zaczerpniemy też z bogatego skarbca wielogłosowej muzyki liturgicznej.

Wiemy, że nasze zaproszenie trafi w większości do osób, które mają już przeróżne doświadczenia w posługiwania w scholach. Może dla wielu jest to przeszłość, do której nie chcą lub trudno im wracać. Dostrzegamy też istotną różnicę pomiędzy śpiewem w scholi i śpiewem w zespole wokalnym i zdajemy sobie sprawę, że to drugie może być muzycznie ciekawsze i rozwijające.

Dlaczego zatem mimo wszystko chcemy spróbować? Przede wszystkim dlatego, że Łobzowska 10 to miejsce, dla którego warto się starać. To kościół, który daje szansę na zrobienie wiele dobrego i któremu już teraz wiele zawdzięczamy. To także ludzie – na czele z o. Lucjanem, którzy bardzo pragną troszczyć się o wiernych, o kościół, o liturgię. Czujemy, że możemy włożyć swoją ważną cegiełkę w wysiłek budowania naprawdę niezwykłego miejsca na kościelnej mapie Krakowa.

Poza tym – któż jak nie my? Wokół Fundacji jest przecież naprawdę sporo śpiewających osób, które mogłyby swoim talentem służyć dobrej idei. Dlatego, mimo wielu znaków zapytania, chcemy spróbować.

Scholę poprowadzi Grzegorz Herman – długoletni kantor w bazylice oo. Dominikanów. Ci, którzy mieli tę frajdę by śpiewać w zespołach prowadzonych przez Grzegorza wiedzą, że styl jego pracy i sposób prowadzenia prób daje mnóstwo satysfakcji i poczucie dobrze spędzonego czasu.

Naszym pomysłem na funkcjonowanie scholi jest zgromadzenie w niej osób na zbliżonym poziomie wykonawczym, przez co praca nad (nowym) repertuarem może sprawiać dużo satysfakcji a sposób i rytm prowadzenia prób będzie pasował wszystkim członkom scholi. Dlatego liczymy, że zgłoszą się osoby, które mają za sobą doświadczenie śpiewu wielogłosowego – tylko tyle i aż tyle, a reszta wyjdzie w praniu.

Proponujemy model spotkań na próbach co dwa tygodnie (na dwie godziny zegarowe). Z resztą takie szczegóły chętnie omówimy na spotkaniu organizacyjnym, które odbędzie się 20 lutego 2020 o godzinie 18:00, w siedzibie Fundacji przy ul. Kujawskiej 3a. Wszystkich zainteresowanych prosimy o wysłanie zgłoszenia na adres poczta@fundacjaincanto.pl.

Kiedy?

20 lutego 2020, godz. 18:00

Gdzie?

ul. Kujawska 3a, Kraków

Podziel się naszymi informacjami