11.02.2019

Golgotha - nowa płyta i koncert zespołu JERYCHO

Współpraca Fundacji inCanto z zespołem JERYCHO trwa stosunkowo niedługo, ale już przynosi dobre owoce. Już 2 marca o 20:00 na koncercie u krakowskich Franciszkanów zespół zaprezentuje materiał wydany na płycie Golgotha, która tego samego dnia ukaże się nakładem Fundacji inCanto.

pobierz bezpłatną wejściówkę
  Z zespołem JERYCHO niewątpliwie łączy nas jedna bardzo fundamentalna rzecz – wspólnie postrzegamy muzykę z jednej strony jako świadectwo pobożności minionych pokoleń, a z drugiej – jako wciąż żywy organizm, który wciąż na nowo można wypełnić autentyzmem naszej obecnej, osobistej i wspólnotowej relacji ze Stwórcą.

  W pięknie dźwięków i współbrzmień, które stanowi budulec dla muzyki JERYCHA, tkwi istota naszej misji zachwycania i zbliżania do Pana Boga. Pewnie dlatego nasza współpraca zaowocowała już dwiema płytami, kilkoma koncertami, a przecież wciąż jeszcze nie powiedzieliśmy ostatniego słowa. – mówi Łukasz Serwiński, prezes Fundacji inCanto.

  Z radością prezentujemy kolejny owoc naszej współpracy z zespołem JERYCHO, kierowanym przez Bartosza Izbickiego. Przedstawiamy płytę Golgotha zawierającą tradycyjne (znane i mniej znane w tradycji polskiej i europejskiej) pieśni pasyjne.

  Starannie wyselekcjonowany przez Bartosza Izbickiego repertuar układa się w kompletne niemalże Misterium Męki Pańskiej. Muzyczną kontemplację rozpoczynamy wraz z Chrystusem w Ogrójcu (Klęczy w Ogrójcu), potem towarzyszymy mu przy zdradzie Judasza (Nieszczęsny Judasz), opłakujemy zadane mu przed Ukrzyżowaniem rany (Lament Serdeczny) aż po tytułową Golgotę (Krzyżu Święty, Święty Boże), która stała się miejscem najdotkliwszego cierpienia Matki Najświętszej (Cum autem venissem). Całość wieńczy przejmujące Dobranoc, Głowo Święta w przepojonym modlitwą wykonaniu Pawła Szczycińskiego.

  W warstwie muzycznej zaś odnajdziemy to wszystko, z czego JERYCHO słynie najbardziej i za co cenione jest coraz częściej nie tylko w Polsce. Jak czytamy w artykule Weroniki Grozdew-Kołacińskiej zawartym w książeczce dołączonej do płyty:

  W Polsce przyjęło się przekonanie, że według tradycji, choć trudno ustalić jej czasowe ramy, powinno się dawne religijne pieśni ludowe (śpiewane przez lud, choć niekoniecznie o ludowej proweniencji) wykonywać w postaci monodycznej, czyli jednogłosowej. Tymczasem śpiewacy zespołu JERYCHO nie wahają się pokazać, że zaintonowanie drugiego, trzeciego, kolejnego głosu nie ujmuje tym śpiewom ani tradycyjności, ani rzeczywistości teologicznej, ani tym bardziej prawdy o człowieku, który poprzez ten śpiew i ten repertuar dociera zarówno do Stwórcy i Odkupiciela, jak i samego siebie.

  Warto dodać, że album otrzyma dość niespotykaną graficzną oprawę. Na okładce widnieje czaszka, którą wydawcy wraz z zespołem chcą niejako przywrócić katolickiej tradycji.
  Ten na wskroś antropologiczny, ludzki symbol, przez wieki towarzyszył Kościołowi w przeżywaniu jego cielesności – przypominając, że nieustannie jest w drodze, której ważnym elementem jest moment przejścia przez śmierć do nowego życia. W ostatnich latach czaszka została zepchnięta niemal całkowicie w sferę profanum i bardziej kojarzymy ją z rzeczywistością leżącą na antypodach Kościoła i myślenia religijnego. Dlatego też projekt Golgotha, świadomie nawiązując do niedawnych jeszcze tradycji, proponuje nowe odczytanie symbolu czaszki i przywrócenie jej na miejsce zajmowane przez długie stulecia.

  Nowa płyta Jerycho będzie dostępna w przedsprzedaży w naszym sklepie  już od 18 lutego. Będzie można nabyć ją (a także wszystkie inne płyty zespołu) po koncercie 2 marca, na który raz jeszcze serdecznie zapraszamy!

  – Wejściówka jest ważna w formacie A4. Miej ją przy sobie przy wejściu na koncert.
  – Wejściówkę należy wydrukować w taki sposób, aby informacje na nim zawarte były czytelne.
  – Wejściówka upoważnia do jednorazowego wejścia na koncert na pół godziny przed jego rozpoczęciem lub o innej godzinie, wskazanej przez Organizatora.
  – Fotografowanie, dokonywanie nagrań audio i wideo jest surowo wzbronione.
  – Wejściówka nie może być przedmiotem handlu.
  – Zamknięcie drzwi wejściowych następuje 15 minut po rozpoczęciu koncertu. Po tej godzinie nie będzie możliwe wejście do świątyni.
  – Prosimy o punktualne przybycie.

  Wstęp na koncert jest wolny, jednak warto zaopatrzyć się w bezpłatną wejściówkę, która zapewnia możliwość wejścia do świątyni na pół godziny przed koncertem i zajęcie wygodnego miejsca. Osoby bez wejściówek będą wpuszczane dopiero na 5 minut przed rozpoczęciem koncertu. Warto pamiętać, że 15 minut po rozpoczęciu koncertu wejście będzie zamknięte i otwierane przez obsługę tylko dla opuszczających świątynię.

  pobierz bezpłatną wejściówkę
  Podziel się naszymi informacjami