02.01.2019

Szczodry wieczór – dobroczynny koncert kolęd

Piękna i szlachetna tradycja wspólnego kolędowania to rzeczywistość, do której jeszcze nie mieliśmy okazji dołączyć. W tym roku, dzięki życzliwości i entuzjazmowi uczniów i absolwentów Państwowej Szkoły Muzycznej im. B. Rutkowskiego w Krakowie możemy Was wszystkich najserdeczniej zaprosić na pierwsze kolędowanie z Fundacją inCanto!

W repertuarze wieczoru, który będzie miał formę koncertu połączonego ze wspólnym śpiewem, znajdą się m.in. kolędy pochodzące ze zbiorów Opactwa Mniszek Benedyktynek w Staniątkach.

Tradycja tego Opactwa położonego na skraju Puszczy Niepołomickiej, sięga XIII wieku. Stanowi ono jedyny w swoim rodzaju skarbiec narodowy pełen bezcennych dóbr kultury – literatury, malarstwa i rzeźby oraz przedmiotów sakralnych. Dzięki swej nieprzerwanej historii zachował do naszych czasów bogaty zbiór zabytków: dokumentów, rękopisów, starodruków oraz przedmiotów i szat liturgicznych. Godny podkreślenia jest szczególnie bogaty zespół muzykaliów. Znajdujący się w nim zbiór nut po kapeli wokalno-instrumentalnej działającej w Staniątkach należy najcenniejszych polskich kolekcji muzycznych o proweniencji klasztornej. XVI-wieczne kancjonały zawierają najstarsze nutowe zapisy pierwszych polskich kolęd, z których kilka znalazło się w programie dzisiejszego koncertu.

Okres świętowania Bożego Narodzenia, oprócz kolędowania, opłatka, choinki, tradycyjnych potraw, wspólnego świętowania, kojarzy nam się także ze szczególną wrażliwością na potrzeby drugiego człowieka. Jest to chyba naturalny odruch, jeśli na serio traktuje się historię zbawienia, której początek celebrujemy w liturgii. Chcemy także i my, jako wspólnota skupiona wokół Fundacji inCanto, zrobić w tym czasie coś dla innych.

Tak się szczęśliwie złożyło – mówi Łukasz Serwiński –  że wiele naszych pomysłów spotkało się z ogromną życzliwością i wdzięcznością wspólnoty oo. Zmartwychwstańców z ul. Łobzowskiej. Dlatego chcemy im podziękować i do tego podziękowania zaprosić także wszystkich Przyjaciół Fundacji. Najpilniejszą potrzebą tego pięknego, ale wciąż dosyć zaniedbanego kościoła jest nowe nagłośnienie. Stare jest w fatalnym stanie, a co gorsza ma zgubny wpływ na liturgię – uniemożliwia realizację zmian w przestrzeni, które na trwale mogłyby poprawić jakość celebracji. Postanowiliśmy więc dołożyć swoją cegiełkę do nowego sprzętu dla „Łobzowskiej!” Wychwalajmy razem Nowonarodzonego Zbawiciela i dzielmy się dobrem z Kościołem, który bardzo potrzebuje naszego wsparcia!

Do wsparcia zaprasza także o. Lucjan Bartkowiak CR, zmartwychwstaniec z Łobzowskiej, członek Rady Programowej Fundacji:

Drodzy Przyjaciele! Pragniemy Wam gorąco podziękować za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu i przeżywaniu tegorocznych świąt Bożego Narodzenia w naszym maleńkim Kościółku na ulicy Łobzowskiej. Doświadczyliśmy w tym czasie niebywałego entuzjazmu i szczodrobliwości. Z wielką radością i wdzięcznością przyjęliśmy inicjatywę koncertu kolęd, któremu ma towarzyszyć kwesta na rzecz tego właśnie kościółka. Chcielibyśmy, aby te dary pozwoliły na wymianę nagłośnienia w świątyni. Niech na Paschę 2019 roku słowa modlitw i tekstów biblijnych wybrzmią z całym swoim pięknem dźwięków i treści. Zanim więc pod kolorowym drewnianym sklepieniem kościoła na Łobzowskiej pojawią się nowe głośniki i mikrofony, z wielką radością spotkamy się z Wami na koncercie kolęd przygotowywanym przez Fundację inCanto w gościnnym klasztorze Braci Franciszkanów na Franciszkańskiej. Jeszcze raz dziękujemy Wam za życzliwość życząc, aby Nowy Rok obfitował w Boże Błogosławieństwo.

Do zrealizowania tego przedsięwzięcia potrzebna jest kwota 10 000zł. Jeśli ktoś z Was chciałby dołączyć do akcji, a nie może pojawić się na koncercie, może przelać swój datek na podany poniżej numer konta z tytułem wpłaty „na nowe nagłośnienie”.

Wsparcie dla kościoła oo. Zamartwychwstańców: 62 1240 4722 1111 0010 1976 3151

Koncert wykonają uczniowie i absolwenci Państwowej Szkoły Muzycznej im. B. Rutkowskiego w Krakowie:

soprany: Aleksandra Dybała, Monika Jaworska, Aleksandra Kaim, Justyna Leńczowska, Karolina Michniak, Anna Pietrzycka, Dobrochna Sulima
alty: Justyna Galica, Zuzanna Kozłowska, Iga Ziółkowska
tenor: Andrzej Ojczenasz
basy: Jan Spytek, Piotr Wójcik

Zuzanna Kozłowska — śpiew tradycyjny
Aleksandra Kauf — suka biłgorajska, fidel płocka
Maria Klich — lira korbowa
Joanna Stawarska — przygotowanie zespołów wokalnych

Kiedy?

11 stycznia 2019, godz. 18:00

Gdzie?

Aula bł. Jakuba, ul. Franciszkańska 4, Kraków

Podziel się naszymi informacjami