14.12.2018

Napisaliśmy do papieża Franciszka!

Jakiś czas temu, rozmawiając z naszym Przyjacielem, Pawłem Koniarkiem OP zwierzyliśmy się z naszych obaw co do tego, czy będziemy w stanie skutecznie działać dla Kościoła krakowskiego i Kościoła w Polsce nie będąc pod skrzydłami kościelnych instytucji. Wydaje się, że inicjatywy ludzi świeckich, zaangażowanych w przeróżne służące Kościołowi przedsięwzięcia, nie mają siły przebicia, o ile nie są wsparte przez struktury i lokalnych hierarchów.

– Piszcie do papieża! – wypalił o. Koniarek.

No to napisaliśmy. To był dość krótki list, zwięzło opisujący ideę Fundacji i cele, jakie chcemy osiągnąć. Nawiązaliśmy w nim do zakończonego niedawno Synodu Młodych.

Pisaliśmy:

W ubiegłym roku, motywowani chęcią służenia swoimi talentami w Kościele, powołaliśmy do życia Fundację inCanto, która od ponad roku działa, by zachwycać – by pokazywać najlepsze wzorce muzyczne dla liturgii. Chcemy także idąc pod prąd tendencjom, które obecne są także w polskim Kościele, traktować świętą przestrzeń kościołów jako zarezerwowaną dla wydarzeń niekomercyjnych. Dlatego nasze koncerty, mimo że bardzo kosztowne, udostępniane są wszystkim chętnym nieodpłatnie. Taka właśnie idea przyświeca festiwalowi Musica Divina, który przyciąga do Krakowa rzesze słuchaczy zachwyconych muzyką, która dawno została wyparta przez wszechobecny, niestety, kicz i muzykę rozrywkową, która nie powinna nigdy funkcjonować w kontekście liturgicznym.

Poprosiliśmy też Jego Świątobliwość o błogosławieństwo:

Weszliśmy na trudną i ambitną drogę, na której będzie spotykało nas wiele przeciwności. Wierzymy jednak, że jeśli nasza misja jest zgodna z natchnieniem Ducha Świętego, to jedyne czego nam nigdy nie może zabraknąć, to błogosławieństwa.

Dlatego pokornie prosimy Cię, Ojcze Święty o modlitwę za nas i o to byś nam pobłogosławił, bo jeśli dobrze zrozumieliśmy Twoją zachętę do aktywności, to właśnie w zaangażowaniu świeckich upatrujesz szans na odnowę Kościoła na wielu płaszczyznach. Zatem, jesteśmy! Gotowi odpowiedzieć na Twoje wezwanie.

Zapewniamy Cię o naszej modlitwie za cały Kościół i Następcę św. Piotra. Niech Pan Bóg obdarzy Cię zdrowiem. Oby nigdy nie zabrakło Ci darów Ducha Świętego potrzebnych do codziennej troski o nas – powierzonych Tobie.

Ku naszej radości, otrzymaliśmy piękną odpowiedź:

Zatem zapraszamy i Was, módlmy się za papieża i dzielmy się z Kościołem tym, co mamy najcenniejsze – czasem, pasją, talentem, sercem. Naprawdę warto!

Podziel się naszymi informacjami