6.12.2018

Lutnia umarła! Niech żyje gitara, chitarrone i… lutnia!

Nie próżnujemy! Dopiero co ochłonęliśmy po ostatnim wieczorze z Pieśnią nad pieśniami, Michałem Wilkiem i zespołem FLORIPARI, a już szykujemy dla Was kolejne spotkanie z cyklu camera IN canto! Tym razem zanurzymy się w świat muzyki dawnej na instrumenty szarpane, a naszym przewodnikiem będzie wybitny lutnista Jerzy Żak, któremu na Scenie przy piecu towarzyszyć będą Annika Mikołajko (sopran) i Adam Nowakowski (lutnia, gitara barokowa).

Spotkanie nosi przekorny tytuł: Lutnia umarła! Niech żyje gitara, chitarrone i… lutnia! Co się za tym kryje?

W trakcie wykładu połączonego z koncertem nasz Gość wprowadzi nas w historię i bogactwo przemian w stylistyce muzycznej oraz instrumentarium na przełomie renesansu i baroku. Wtedy to renesansowa polifonia została wyparta przez ekspresyjne solo z towarzyszeniem akordów. Instrumentalne aranżacje wielogłosowych utworów wokalnych ustąpiły miejsca improwizowanym preludiom i popularnym tańcom na lutnię lub gitarę. W trakcie spotkania zapoznamy się z niemal całą rodziną instrumentów szarpanych popularnych w XVI i XVII wieku.

Jerzy Żak początkowo studiował gitarę klasyczną – w Łodzi i hiszpańskim Alicante. W 1983 roku uzyskał dyplom londyńskiego Royal College of Music w zakresie gry na lutni. Od tamtej pory specjalizuje się w wykonawstwie muzyki dawnej na historycznych instrumentach szarpanych, występując jako solista oraz angażując się w projekty zespołowe. Od 1993 roku prowadzi klasę lutni w Akademii Muzycznej w Krakowie.

Występował zarówno z wiodącymi zespołami muzyki dawnej w Polsce, jak i grupami zagranicznymi – Le Nations (Szwajcaria), Concerto Copenhagen (Dania); towarzyszył znanym solistom, takim jak B. Hofmann, P. Kusiewicz, R. Wistreich, O. Pasiecznik, A. King i innym. Był lutnistą i kierownikiem muzycznym produkcji barokowych w Warszawskiej Operze Kameralnej. W 1993 roku założył własny zespół – Kleine Cammer-Musique, który specjalizuje się w repertuarze sasko-polskiego dworu w Dreźnie i Warszawie w I połowie XVIII wieku.

Nagrał trzy płyty dla Acte Préalable – oratorium San Casimiro, Re di Pologna A. Scarlattiego (nominowana do nagrody Fryderyk 2001), solową płytę z muzyką S. L. Weissa oraz wybór kantat kameralnych A. Cestiego (z sopranistą Jackiem Laszczkowskim).

Należy do grona wiodących badaczy muzyki lutniowej J. S. Bacha; zajmuje się też literaturą i tradycją wykonawczą XIX-wiecznej muzyki gitarowej, wokalnej i kameralnej, a także muzyką współczesną.

Kiedy?

19 grudnia 2018, godz. 17:30

Podziel się naszymi informacjami