21.04.2018

Krakowskie źródła albumu „Surgit Leo Fortis”

W naszej Fundacji (kolejne) historyczne wydarzenie – premiera płyty Surgit Leo Fortis nagranej przez zespół JERYCHO. Z tej okazji do kalendarza spotkań camera IN canto dodaliśmy datę 27 kwietnia, kiedy to będziemy gościć kierownika artystycznego zespołu – Bartosza Izbickiego.

Na repertuar płyty składają się utwory wielkanocne, co oddaje sam  tytuł projektu: Surgit Leo Fortis (Powstał Lew mocny), gdzie lew symbolizuje Chrystusa Zmartwychwstałego. Program jest  próbą wskrzeszenia praktyki późnośredniowiecznego muzykowania bractw religijnych z Polski i Czech. Twórczość łacińską reprezentują motety wielotekstowe zapisane w źródłach czeskich oraz polifoniczne cantiones. Ich specyficzny styl – charakterystyczny dla Europy środkowo-wschodniej – zespół Jerycho wykorzystał do wykonania najstarszego repertuaru pieśni polskich. W programie znalazły się też motety z Italii i Francji, ale wykonane w sposób właściwy dla tradycji naszego regionu. Muzyczna podróż obejmuje również utwory z najstarszych kancjonałów protestanckich i nieoczekiwane gruzińskie interpolacje za sprawą gościnnego udziału w nagraniu Soso Kopaleishvili.

O zespole JERYCHO, ich nowej płycie, a także krakowskich wątkach i źródłach muzycznych na niej zawartych będzie można usłyszeć podczas wieczoru camera IN canto. Uczestnicy wydarzenia będą mieli także okazję posłuchać utworów z Surgit Leo Fortis jako pierwsi – po spotkaniu będzie możliwość zakupu płyty.

Koncerty promocyjne:

Warszawa, 28 kwietnia 2018, godz. 19.00; Kościół Ewangelicko-Reformowany, Al. Solidarności 76 A
Kraków, 4 czerwca 2018 (szczegóły wkrótce)

fot. Piotr Nykowski, Poza Okiem

Bartosz Izbicki – muzykolog i organista. Uczeń ks. prof. Jerzego Pikulika i Marcela Pérès’a. Od przeszło 20 lat zajmuje się polską tradycją chorału, monodii liturgicznej i pieśni nabożnej. W 2013 roku założył zespół Jerycho.

JERYCHO to zespół wokalny posługujący się tradycyjnym idiomem śpiewu sakralnego. Grupa wykonuje historyczne śpiewy polskie i łacińskie stosując improwizowaną polifonię zaadaptowaną przez Bartosza Izbickiego. Kreując nową przestrzeń muzyczną wokół dawnego repertuaru Jerycho urzeczywistnia wizję żywej tradycji polskiego śpiewu praktykowanego do XIX wieku.

Kiedy?

27 kwietnia 2018, godz. 17:30

Podziel się naszymi informacjami