16.04.2018

Perfugium - do różańca i do tańca

Zespół Muzyki Dawnej PERFUGIUM jest dobrze znany krakowskiej publiczności z wykonań muzyki sakralnej dawnych epok i tradycyjnych pieśni Kościoła w Polsce, ale trochę mniej kojarzony jest z utworami świeckimi. W minioną niedzielę mieliśmy okazję wysłuchać koncertu Perfugium – do różańca i do tańca, w czasie którego zespół zaprezentował pełne spektrum swojego repertuaru. Warto zaznaczyć, że był to pierwszy koncert zorganizowany przez Fundację poza jej siedzibą – to dla nas ważny moment!

W pierwszej części programu znalazły się utwory do różańca”, czyli sakralne, będące wizytówką i podsumowaniem 20-letniego dorobku muzycznego Perfugium. Wiele z nich znajdziemy na dwóch, dobrze znanych płytach zespołu: Inviolata oraz Alfa i OmegaDo tańca” porwał nas oczywiście świecki repertuar będący obrazem Złotego Wieku Krakowa, jego bogactwa i wielokulturowości, pokazujący podwawelski gród jako miejsce, w którym przenikały się rozmaite kanony piękna i sposoby uprawiania muzyki.

Zespół potwierdził swoją niesłabnącą formę wokalną, a doskonałe zgranie (widoczne szczególnie w partiach szybkich, rytmicznych) dowodzi tylko, że muzycy pracują razem już bardzo długo. Docenić należy fakt, że utwory od lat kojarzone z Perfugium, wykonane zostały ze świeżością i zaangażowaniem. Druga część nie odbiegała poziomem, choć w charakterze słyszalna była różnica, spodziewana w zestawieniu tak różnych repertuarów. Śpiewacy pozwolili sobie na nieco więcej ekspresji, wyraźniejszą artykulację i trochę humoru – wszystko w bardzo odpowiednich proporcjach. Bardzo na ucieszyła frekwencja – mimo pięknej pogody (co w przypadku koncertów ma swoje plusy i minusy) koncert wysłuchało blisko 140 osób! To było naprawdę udane popołudnie u krakowskich Franciszkanów, którym serdecznie dziękujemy za życzliwe przyjęcie!

Program Perfugium – do różańca i do tańca wpisuje się w kalendarz jubileuszu zespołu, jest zarówno dobrym podsumowaniem, jak i wyznacza nowe kierunki rozwoju krakowskich muzyków. Koncert, a dokładniej jego druga część, był zarazem zapowiedzią nowej płyty Krakow – Pępek świata, mającej ukazać się na początku czerwca, a której dumnym wydawcą jest nasza Fundacja. Płyta wydawana jest w modelu crowdfundingowym, zatem wzorem XVI-wiecznych krakowian, każdy może wesprzeć to niezwykłe przedsięwzięcie i zostać mecenasem kultury. Wielu takich mecenasów zjawiło się na wczorajszym koncercie i wsparło swoim datkiem ten wartościowy projekt (tylko na wczorajszym koncercie zebraliśmy 519 zł.) Wszystkich, którzy chcieliby sprawdzić jak nam idzie zbiórka i dołączyć do akcji zapraszamy na: www.krakowpepekswiata.pl.

Podziel się naszymi informacjami