5 02 2018

Otwieramy biuro recitalem!

Mamy za sobą remont, sprzątanie, meblowanie, sprzątanie… pora na parapetówkę! Jesteśmy dumni z naszego biura, więc chcemy się nim pochwalić, toteż zapraszamy Wszystkich na Wielkie Otwarcie! Chcielibyśmy Was poznać, porozmawiać z Wami, odpowiedzieć na Wasze pytania dotyczące naszej działalności i osobiście zaprosić do współpracy. Na pewno będziecie mieli też okazję spotkać naszych przyjaciół z Rady Programowej.

Otwarcie biura będzie także pierwszym wieczorem w ramach cameraINcanto, ten cykl otwartych spotkań zainaugurujemy, oczywiście, muzyką. Na Scenie przy piecu z recitalem wystąpi założyciel i kierownik zespołu wokalnego Perfugium, członek m. in. takich zespołów, jak Floripari i Gambasada, grający na violi da gamba – Mateusz Kowalski.

Viola da gamba – 250 lat w pigułce

Instrument ten pochodzi z XVI w. i jest świetnie znany miłośnikom muzyki barokowej. Dla mniej wtajemniczonych: viola da gamba (gamba – z włoskiego noga) to rodzaj violi trzymanej przy pomocy nóg. Jeden z teoretyków muzyki przełomu XVI i XVII w., Marin Mersenne, twierdzi w jednym ze swoich pism, że dźwięk gamby jest najbardziej zbliżony do głosu ludzkiego, który od zawsze był uznawany za najpiękniejszy i najdoskonalszy instrument stworzony przez samego Boga. Taka nobilitacja doprowadziła do niesłychanego rozwoju solowej muzyki na violę. I taką właśnie muzykę usłyszymy podczas koncertu.

Mateusz Kowalski zagra dwadzieścia jeden utworów, które ułożył w program pt. Viola da gamba – 250 lat w pigułce. Artysta nie tylko zagra, ale też opowie o historii swojego instrumentu i zabierze nas w muzyczną podróż przez epoki, toteż nie chcemy wybiegać przed szereg i opisywać całego repertuaru, zdradzimy tylko jedną ciekawostkę: mniej więcej w połowie recitalu usłyszymy utwory skomponowane przez Tobiasa Hume’a, który był również najemnikiem i walczył m.in. w armii szwedzkiej przeciwko Polsce, stąd kilkanaście utworów jego autorstwa określonych jest mianem “Pollish”, a trzy z nich zostaną zaprezentowane przez naszego Gościa.

Jak widzicie, zapowiada się przemiły wieczór w zacnym gronie i z dobrą muzyką. Przyjdźcie, zobaczcie i zachwyćcie się! Czekamy na Was.

Kiedy?

8 lutego 2018, godz. 17:30

Niektórzy z Was zgłaszali, że chcieliby ofiarować Fundacji jakiś prezent na inaugurację biura. To ogromnie miłe i już teraz za to dziękujemy! Postanowiliśmy Wam ułatwić sprawę i opublikować listę rzeczy, z których z pewnością się ucieszymy i które bardzo nam pomogą w organizacji podobnych spotkań. Można ją znaleźć tutaj:

http://bit.ly/2DWwzer (prosimy o rezerwowanie prezentów poprzez wpisywanie się do arkusza lub wiadomość prywatną)

Podziel się naszymi informacjami