11.09.2021

Nowy festiwal Rezonanse – spotkajmy się na Podkarpaciu

Jesień powoli wkrada się we wszystkie zakątki, jej zapach czuć w powietrzu, widać ją na drzewach, można wyczuć w nastrojach. Mimo że ostatni koncert Musica Divina wybrzmiał już ponad miesiąc temu, my nie zwijamy  muzycznych żagli, bowiem od 8 do 10 października będzie miała miejsce inauguracyjna odsłona naszego nowego festiwalu – Rezonanse

Zapach drewna, przestrzeń, cisza, dźwięki, historia, duch i wrażliwość minionych pokoleń – tak w kilku słowach można opisać festiwal, którego ideą jest zespolenie dwóch wyjątkowych, wzajemnie uzupełniających się światów: drewnianych kościołów i cerkwii  Podkarpacia oraz dawnej muzyki wywodzącej się tradycji ludowej – zarówno religijnej jak i świeckiej. Wydarzenie odbędzie się w dniach od 8 do 10 października w Czerteżu, Bliznem i Haczowie. Co wyjątkowego nas tam czeka?

W Cerkwi Przemienienia Pańskiego w Czerteżu 8 października festiwal zainauguruje bizantyjski kantor Marcin Abijski, który wraz z Scholą Cantorum Minorum Chosoviensis wykona własne opracowanie Akatystu ku czci Bogarodzicy do słów ks. Józefa Maja. Centrum wydarzeń kolejnego dnia festiwalowego będzie kościół pw. Wszystkich Świętych w Bliznem, gdzie odbędą się dwa koncerty: najpierw wystąpi GŠ Ansamblis, wykonując litewskie katolickie pieśni nabożne, tzw. kantičkos, szczególnie te opowiadające o tajemnicy śmierci i życia po niej. Wieczorem natomiast usłyszymy lutnistę Jacoba Heringmana z repertuarem wybitnego kompozytora renesansu Josquina des Prés, którego 500-lecie śmierci obchodzimy w tym roku. Na trzeci, ostatni dzień festiwalu przeniesiemy się do kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Haczowie, gdzie wystąpi Le Nuove Musiche w instrumentalnym repertuarze polskiego i słowackiego baroku, a na zakończenie usłyszymy wyjątkowe trio: Mariusa Petersona, Bartosza Izbickiego i Pawła Szczycińskiego, którzy w ramach koncertu ułożonego jako cykl mszalny zaprezentują repertuar polskich hymnów z Missa de Angelis oraz estońskich pieśni nabożnych. 

Rezonanse to jednak nie tylko muzyka. W ramach wydarzeń towarzyszących będzie można poznać z uroki i krajobrazowe bogactwo Podkarpacia. 9 października o godzinie 10.00 spod Winnicy Widokowej wyruszy wycieczka rowerowa, organizowana przez partnera festiwalu, firmę BikeTrip. Pętla 25 km będzie prowadzić przez Zamek Kamieniec oraz Rezerwat Przyrody Prządki i zakończy się także pod Winnicą, w której o 14.00 rozpocznie się degustacja wina i innych lokalnych produktów. Gratką dla miłośników historii i wszystkich pragnących pogłębić swoją wiedzę o zabytkach Szlaku Architektury Drewnianej będzie zwiedzanie drewnianych kościołów w Bliznem i Haczowie wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, które poprowadzi Jarosław Giemza – kierownik Działu Sztuki Cerkiewnej w Muzeum-Zamku w Łańcucie.
Główne wydarzenia festiwalu są całkowicie bezpłatne dla publiczności. Wystarczy jedynie pobrać darmowe wejściówki na stronie www.festiwalrezonanse.pl

Rezonanse realizowane są dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, ale – jak każdy z projektów Fundacji – nie mógłby się odbyć, gdyby nie troska indywidualnych Darczyńców. Wsparcie, które otrzymujemy, rozumiemy nie tylko jako gest finansowy, ale przekonanie, że dbanie o propagowanie piękna kulturowego dziedzictwa jest powierzone nam wszystkim. Dlatego serdecznie Cię zapraszamy do wsparcia tej misji.

Ktoś może zadać sobie na koniec pytanie, dlaczego właściwie Rezonanse? Niezwykłe świątynie Szlaku Architektury Drewnianej na Podkarpaciu jawią się nam nie tylko jako przybytki chwały Boga, ale też jako piękne i kunsztowne instrumenty – pragniemy by „rezonowały” dźwiękiem muzyki oraz swoim własnym pięknem, zgłębianym wraz z festiwalową publicznością nie tylko tej jesieni, ale i w kolejnych latach. 

Szczegółówy program i (jak zawsze) darmowe wejściówki www.festiwalrezonanse.pl

Podziel się naszymi informacjami