25.07.2018

Msza z Tuluzy na inaugurację Musica Divina

O Festiwalu Musica Divina mówimy, że daje on szansę na doświadczenie sacrum w muzyce, której z kolei nie chcemy odrywać od jej liturgicznego przeznaczenia. Dlatego festiwalowym koncertom towarzyszą msze święte, które będziemy codziennie celebrować w kościele św. Franciszka z Asyżu o godz. 18. Wszystkich zapraszamy do wspólnej modlitwy, szczególnie na Eucharystii inaugurującej tegoroczny Festiwal, podczas której będziemy polecać dobremu Bogu dzieło, jakim jest Musica Divina.

Muzyczną posługę podczas tej liturgii sprawować będzie Schola Cantorum Minorum Chosoviensis pod kierunkiem Sławomira Witkowskiego, a na repertuar złożą się dzieła średniowieczne. Tego dnia w zakonie franciszkańskim obchodzone jest święto św. Dominika, zatem wykonana zostanie Msza ku czci św. Dominika z Graduału ss. Klarysek z Krakowa (ms. 205, 1260 r.) – jednego z najstarszych franciszkańskich graduałów na świecie oraz bardzo uroczysta trzygłosowa Msza z Tuluzy (ms. 94, XIV w.). Na zakończenie zabrzmi Salve Regina z XV-wiecznego antyfonarza, także ze źródeł franciszkańskich.

Schola Cantorum Minorum Chosoviensis istnieje od 1996 roku. Głównym obszarem zainteresowania i aktywności artystycznej zespołu jest śpiew chorału gregoriańskiego. Ponadto zespół wykonuje repertuar wczesnej polifonii wokalnej oraz pieśni tradycyjne. Kierownikiem muzycznym zespołu jest Sławomir Witkowski, absolwent Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, kantor parafii św. Jadwigi Śląskiej w Chorzowie. Podstawowym celem, jaki stawia sobie schola, jest śpiew podczas liturgii. Prezentując swój repertuar podczas koncertów, śpiewacy dokładają starań, aby wykonywany program ściśle był związany z aktualnym momentem roku liturgicznego. Śpiewane przez scholę utwory opracowane są najczęściej na podstawie własnych badań nad średniowiecznymi rękopisami.

Schola Cantorum Chosoviensis

Kiedy?

8 sierpnia 2018, godz. 18.00

Gdzie?

Kościół św. Franciszka z Asyżu
Kraków, pl. Wszystkich Świętych 5

Podziel się naszymi informacjami