Katarzyna Marczak
Intencja MW2. Świat muzycznej awangardy
Opisanie 50-letniej działalności najsłynniejszego polskiego zespołu muzyki współczesnej było sprawą niezwykle istotną z wielu punktów widzenia. Ensemble MW2 było pierwszą polską grupą skupiającą zawodowych artystów (oprócz muzyków w zespole od początku znajdowali się również aktorzy i tancerze), którzy poświęcili się wyłącznie wykonawstwu muzyki współczesnej. Ich koncerty, często obejmujące prawykonania utworów pisanych na zamówienie, były wydarzeniami artystyczno-społecznymi; śmiałe interpretacje, nierzadko wręcz bulwersujące, przyciągały szeroką publiczność nie tylko z kręgów ściśle awangardowych.
Pobierz materiały dodatkowe do książki Intencja MW2. Świat muzycznej awangardy
Lista wszystkich udokumentowanych pozycji repertuarowych Ensemble MW2
Poznaj pełny repertuar zespołu!
TIS MW2 i Model IV Bogusława Schaeffera, Tower Davida Cope’a, A flower Johna Cage’a to jedne z najpopularniejszych utworów. Zobacz listę ponad 292 kompozycji.
Lista utworów prawykonanych przez Ensemble MW2
Zespół MW2 wiele utworów wykonywał jako pierwszy. Część została skomponowana specjalnie z myślą o Adamie Kaczyńskim i jego muzykach.
Dowiedz się więcej o prawykonaniach!
Festiwale
Przez 50 lat działalności Ensemble MW2 bywał na wielu festiwalach w Polsce i za granicą. Artystów podziwiano na scenach krajów europejskich, ale również w Meksyku czy w Korei.
Warszawska Jesień, Poznańska Wiosna Muzyczna oraz Wrocławski Festiwal Polskiej Muzyki Współczesnej to wydarzenia na których można było usłyszeć Ensemble MW2 najczęściej. Dowiedz się więcej o działalności koncertowej zespołu w Polsce!
Koncerty
Katarzyna Marczak, autorka publikacji, przygotowała pełne zestawienie działalności koncertowej Zespołu MW2. Miejsca, wykonawcy, program a nawet miniatury plakatów – to wszystko zebrane w formie przejrzystych tabel pozwala na prześledzenie drogi rozwoju MW2.
Współpracownicy
Ponad 100 artystów: muzyków, aktorów, tancerzy i plastyków, na przestrzeni lat współpracowało z Ensemble MW2. Dla części z nich było to jedynie krótkie doświadczenie przygotowania i wystawienia jednego koncertu. Inni związani byli z zespołem Adama Kaczyńskiego przez wiele lat i razem z nim kształtowali nowe idee muzyki współczesnej.
Prasa
Recenzje, informacje o koncertach i relacje, wywiady z artystami czy liczne wzmianki – przez 50 lat działalności Zespół MW2 przyciągał dziennikarzy swoją świeżością, awangardą i świetnymi wykonawcami.
Indeks nazwisk
Jeśli szukasz informacji o artystach związanych z Ensemble MW2 skorzystaj z indeksu nazwisk.
Dr Katarzyna Marczak – klarnecistka, teoretyczka muzyki, dziennikarka, tłumaczka. W 1997 roku ukończyła Wydział Instrumentalny Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie klarnetu, w roku 1998 uzyskała na tej uczelni drugi dyplom w klasie teorii Wydziału Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki. W 2009 roku otrzymała doktorat z klarnetu na University of British Columbia w Vancouver (Kanada). Jej projekt dyplomowy obejmował przygotowanie, wykonanie i opisanie utworu HARLEKIN Karlheinza Stockhausena, 45-minutowej kompozycji przeznaczonej dla tańczącego klarnecisty solo, który jako pierwsza Polka w historii wykonała na festiwalu AudioArt 2008 w Krakowie, a później również w Warszawie i Katowicach. W 2019 roku Akademia Muzyczna w Krakowie wydała książkę Katarzyny Marczak: „Eugenia Umińska – dama wiolinistyki we wspomnieniach Kai Danczowskiej”, opartą na bezpośrednich wspomnieniach Kai Danczowskiej, jak i obszernej dokumentacji będącej w jej posiadaniu oraz w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie (Archiwum Eugenii Umińskiej). W 2020 roku ukazała się kolejna książka tej samej autorki: „Kaja. Biografia Kai Danczowskiej” (TAiWPN Universitas, Kraków). Obie pozycje zostały entuzjastycznie przyjęte w środowisku muzycznym, otrzymując pochlebne opinie i recenzje. W styczniu 2021 książka „Kaja. Biografia Kai Danczowskiej” zdobyła nagrodę Krakowskiej Książki Miesiąca. Fragmenty biografii Kai Danczowskiej zostały przetłumaczone na język angielski i wydane przez Fundację inCanto w 2022 r. w formie drukowanej publikacji dostępnej m.in. podczas XVI Międzynarodowego Konkursu im. H. Wieniawskiego w Poznaniu. Poza autorską działalnością publicystyczną, dr Marczak przetłumaczyła na język polski dwie książki sir Rogera Scrutona: „Muzyka jest ważna” (wydana w 2020) oraz „Zrozumieć muzykę” (2022 rok) obejmujące zbiór tekstów dotyczących szerokiej perspektywy muzyki i jej percepcji, prezentujących zagadnienia z obszaru teorii i historii muzyki, filozofii, etyki, estetyki i publicystyki.
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Muzyczny ślad realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.