22.07.2021

Festiwal po raz czwarty − Musica Divina: Iosqvinvs

Festiwal po raz czwarty − Musica Divina: IOSQVINVS

Na ten jeden tydzień pracujemy cały rok – pełen planowania, spotkań, ustaleń, dobrych i złych wiadomości, kreatywnego projektowania i żmudnego wypełniania dokumentów czy formularzy, setek maili i godzin rozmów telefonicznych – to wszystko (i wiele więcej) po to, byśmy mogli spotkać się w sierpniu na prawdziwym święcie sakralnej muzyki – festiwalu Musica Divina.
Tegoroczna odsłona koncentruje się na jednej z kluczowych postaci rozwoju sztuki kompozytorskiej, Josquinie des Préz. Zmarły 500 lat temu ksiądz, śpiewak, autor około dwudziestu mszy i licznych motetów niezwykle sprawnie splatał sacrum z profanum, wykorzystując w swoich utworach nie tylko motywy z chorału gregoriańskiego, ale też np. popularne świeckie piosenki. Ten flamandzki kompozytor doprowadził do szczytu rozwój polifonii renesansowej. Chcąc przybliżyć jego niezwykłą postać, a przede wszystkim twórczość, przygotowaliśmy pięć festiwalowych koncertów, w czasie których będziemy mieli szansę posłuchać nie tylko wybranych kompozycji flamandzkiego mistrza w różnych interpretacjach i aranżacjach, ale również poznać muzykę jego młodości, dzieła twórców mu współczesnych oraz utwory jego naśladowców odnalezione w Archiwum Katedry Wawelskiej.

Musica Divina: IOSQVINVS trwać będzie w dniach 3-7 sierpnia, a w przepięknych krakowskich świątyniach wystąpi znakomite grono europejskich artystów:

3.08 Sollazzo Ensemble (SZWAJCARIA)
4.08 Uzorika (ROSJA)
5.08 Armonía Concertada (HISZPANIA/ARGENTYNA)
6.08 Anna Maria Friman & Helena Ek z udziałem zespołu festiwalowego (SZWECJA/POLSKA)
7.08 The Gesualdo Six (WIELKA BRYTANIA)

Zgodnie z naszą misją i przyświecającą festiwalowi ideą, wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Wzorem ubiegłych lat uruchomiliśmy system dystrybucji bezpłatnych wejściówek, z którego można skorzystać na stronie internetowej Muscia Divina.

Jak co roku przygotowaliśmy także festiwalową publikację, która zawiera nie tylko informacje o zaproszonych artystach, przygotowane przez nich repertuary, czy szczegóły organizacyjne koncertów, ale również cykl pasjonujących tekstów. W eseju Katarzyny Matwiejczuk poznajemy historycznego Iosquinusa: księcia i pielgrzyma, związany z fundacją Mateusz Solarz przedstawia przepis na Josquina po wawelsku, a Mateusz Borkowski i Katarzyna Marczak rozmawiają z Anną Marią Friman i Arielem Abramovichem, gośćmi i – przede wszystkim – przyjaciółmi festiwalu. Nowością jest fakt, że tym razem oddajemy także głos Publiczności, co ściśle wiąże się z ideą Festiwalu Społecznego, czyli nowej formuły finansowania i funkcjonowania Musica Divina. Oddajemy głos Słuchaczom, by rozpocząć wspólną drogę do finansowej niezależności festiwalu i ścisłej współpracy w tworzeniu jego artystycznych perspektyw.

Podziel się naszymi informacjami