3.04.2018

Liturgiczne kontrasty

Wielki Post na smutno, Wielkanoc na wesoło, Boże Narodzenie sielankowo, a listopad bardziej melancholijnie. Czy jesteśmy w stanie jednoznacznie określić, jaka muzyka pasuje do danego okresu liturgicznego? Czy powinna być jednowymiarowa, nie tylko sugerująca, ale wyraźnie wskazująca na „nastrój”? I czy w ogóle po „nastroju” powinniśmy oceniać, czy dany utwór w tym konkretnym momencie roku liturgicznego jest odpowiedni, czy nie?

Spotkanie z cyklu cameraINcanto w oktawie Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego będzie okazją do zagłębienia się w muzykę czasu Wielkanocy. Słowo “paschalny” w muzyce kompozytorów XVII i XVIII wieku było niekiedy zupełnie odseparowane od twórczości religijnej. Podejmiemy próbę spojrzenia na motywy wielkanocne w utworach świeckich. Nasz Gość – Maciej Bator – kantor i organista z Kościoła Pokoju w Świdnicy (największej drewnianej świątyni barokowej na świecie) przedstawi także tradycje liturgiczne, w których szczególne słowa (np. „chwała”) bywają pożądane, innym razem zakazane, opowie o ariach paschalnych i cotygodniowych kościelnych śpiewach, które nie zawsze pasują do okresu liturgicznego.

Maciej Bator, kantor Kościoła Pokoju w Świdnicy. Gry organowej uczył się w Polsce, Szwajcarii, Niemczech i Szwecji. Regularnie koncertuje, promuje muzykę organową a także świdnicką firmę organmistrzowską „Schlag i Synowie”. Rozpowszechnia również ideę prywatnych koncertów organowych w nawiązaniu do dawnych tradycji miast kupieckich. Wspólnie z Żoną Zuzanną wykonuje duety organowe i transkrypcje, głównie utworów symfonicznych. Ma dwóch synów, Bernarda (2013) i Leonarda (2015).

Kiedy?

5 kwietnia 2018, godz. 17:30

Podziel się naszymi informacjami